Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 20.09.2019 14:50
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.09.2019 14:50
ABONE OL

ne giriş nasıl yapılır? E Okul

2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte milyonlarca öğrenci yeniden Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapmaya başladı. Öğrencilerin haftalık ders programı ve sınav bilgileri gibi bugünlerde en çok merak ettikleri bilgiler E-Okul sisteminden öğrenilebiliyor. Peki öğrencilerin tüm güncel okul bilgilerini öğrenmek için kullandığı E-Okul giriş nasıl yapılıyor? E-Okul sistemine girişi son derece kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Okul giriş işlemleri iki kademeli şekilde gerçekleştiriliyor.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş nasıl yapılır?

Veli Bilgilendirme Sistemi(), () tarafından öğrencilerin kendi okul durumlarını kapsamlı biçimde takip edebilmeleri ve yanı sıra da velilerin çocuklarının okuldaki durumunu daha kolay şekilde takip edebilmeleri için hizmete açılmış bir okul sistemidir.
genelinde milyonlarca öğrencinin birinci sınıftan, 12.sınıfa kadar tüm eğitim dönemlerine ait detaylı okul bilgileri E-Okul sisteminde bulunuyor. Güncel eğitim öğretim yılına ilişkin olarak da öğretmenler tarafından öğrencilerin okuldaki durumuna ilişkin bilgiler günlük olarak giriliyor. Böylelikle
çocuğunuzun okuldaki durumunu tüm detaylarıyla birlikte kolayca günlük olarak takip altına alabilirsiniz. E-Okul VBS ile birlikte artık çocuğunuzun okuldaki;

E OKUL VBS SİSTEMİNE GİRİŞ NASIL YAPILIR?

 Devamsızlık bilgisi,

 Sınav tarihleri,

 Haftalık ders programı,

 Sınav sonuçları,

 Yıl sonu notları,

 Nakil durumu,

 Kayıtlı olduğu okul,

 Okuduğu kitaplar,

 Aldığı belgeler,

 E-Karne,

 Öğretmenleri,

Gibi bilgileri görebilirsiniz. Aynı zamanda da güncel okul duyuruları gibi bilgileri de yine E-Okul VBS ile kolayca öğrenebilirsiniz. Veli toplantıları, okuldaki güncel haberler gibi konularda E-Okul ana sayfası üzerinden velilere duyurular gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte "Merkezi Ortak Sınavlar" ya da "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk (İOKBS) Sınavları" ile ilgili olarak en yeni haber ve duyurularda yine E-Okul VBS üzerinden velilere duyurulmaktadır. Dolayısı ile veliler, E-Okul giriş yaparak, çocuklarının okuldaki durumlarının yanı sıra eğitim yaşamlarına ilişkin olarak en önemli konularda ve işlemlerde neler yapması gerektiği veya nasıl yapabileceği gibi konularda da bilgi alabiliyor. Böylelikle de E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'nin MEB tarafından hedeflenen önemli amaçlarından birisi olan velilerin, çocuklarının eğitim yaşamlarında daha aktif şekilde yer almaları da başarıyla sağlanmış oluyor.

E-Okul Giriş Nasıl Yapılır?

MEB E-Okul VBS sistemine girişi son derece kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Okul giriş işlemleri iki kademeli şekilde gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin kişisel bilgilerinin ve okul bilgilerinin güvenliğini sağlanması amacı ile MEB tarafından oluşturulan iki kademeli E-Okul girişi sayesinde öğrencilerin bilgilerinin sadece kendileri ve velileri tarafından görülmesi güvence altına alınıyor. E-Okul girişi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sırasıyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 MEB E-Okul VBS giriş için öncelikle tarayıcınızın arama bölümne "eokul.meb.gov.tr" yazın ve
"enter" tuşuna basın.

 Açılan E-Okul giriş ekranında bulunan sağ kısımdaki "Veli Bilgilendirme Sistemi" kısmından
çocuğunuzun okul bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 E-Okul giriş ekranı içerisinde bulunan sağ kısımdaki "Veli Bilgilendirme Sistemi" kısmındaki
resimde bulunan rakamları altında bulunan "Resimdeki Rakamlar" kutucuğuna yazın.

 Güvenlik kontrolünü yaptıktan sonra E-Okul sistemine giriş yapmak istediğiniz çocuğunuzun

T.C. kimlik numarasını "Öğrenci T.C. Kimlik Numarası" kutucuğuna yazın.

 Öğrencinin okul numarasını da "Öğrenci Okul Numarası" kısmına girin.

 Son olarak en alttaki "Giriş" seçeneğine tıklayın.

Bu işlemleri yaparak E-Okul giriş işlemlerinin ilk aşamasını tamamlarsınız. İkinci aşamada ise öğrencilerin kimliğinde bulunan bilgiler üzerinden çeşitli sorular sorulmaktadır. Bu sorulara doğru şekilde yanıt vererek, E-Okul VBS giriş işlemlerini tamamlayabilirsiniz. E-Okul giriş ekranı ikinci adımı
olan "VBS Güvenlik Kontrol" sayfasında sorulan bazı güvenlik soruları ise;

 Öğrencinin doğum yılı,

 Öğrencinin doğum günü,

 Öğrencinin doğduğu ay,

 Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il,

 Öğrencinin okuduğu şube,

 Öğrencinin fotoğrafı,

Şeklindedir. Bu güvenlik sorularından 2 tanesi her E-Okul girişi sırasında güvenlik amaçlı olarak sorulmaktadır. Bu sorulara doğru şekilde yanıt verdikten sonra sayfada bulunan "Tamam" seçeneğine tıklayın. Bu şekilde çocuğunuzun E-Okul sayfasına ulaşarak, okuldaki durumuna ilişkin tüm detaylı bilgileri görebilirsiniz. Öğrencilerin okulundaki durumu ve genel okul bilgileri ile her türlü bilgiyi 7/24 istediğiniz her an E-Okul VBS ile alabilirsiniz.