Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 31.08.2019 22:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.09.2019 03:41
ABONE OL

Başkan 'dan balıkçılara müjde

Başkan , Poyrazköy'de ' Programı'nda konuştu. Başkan Erdoğan, "Balıkçılarımızın hasretle beklediği Su Ürünleri Kanunu'ndaki değişikliği teknik düzeyde tamamladık." ifadelerini kullandı.

Başkan , Poyrazköy'de ' Programı'nda konuştu.

BALIKÇILARA MÜJDEYİ VERDİ
Üç tarafının denizlerle çevrili Türkiye'nin, iklim ve coğrafi olarak dünyanın en güzel konumlarından birine sahip olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Deniz, doğal göl, baraj gölü ve gölet olmak üzere toplam 26 milyon hektar su yüzey alanımız var. Denizlerimizde 500, iç sularımızda 370 balık türü bulunuyor. Bu türlerden yaklaşık 100'ünün de ticari avcılığı yapılıyor. Su ürünleri sektörü 53 bin kişiye doğrudan, 250 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Allah'a hamdolsun her sene 600-700 bin ton civarında su ürünü istihsal ediyoruz. 2018'de 314 bin tonu avcılıktan, 314 bin 600 tonu yetiştiricilikten olmak üzere toplam 628 bin 600 ton su ürünü ürettik. İnşallah Mevla'nın yardımı, sizlerin de çabalarıyla bu rakamın yeni sezonda daha da artacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Balıkçılarımızın hasretle beklediği Su Ürünleri Kanunu'ndaki değişikliği teknik düzeyde tamamladık. Meclisimizin açılmasıyla beraber milletvekillerimiz, az önce bakanımızı dinlediniz, gerekli yasa teklifini parlamentomuza sunacaklardır. Tarım ve Orman Bakanlığımız, soğuk hava depolarına, balık işleme ve muhafaza tesislerine yönelik hibeler veriyor. 12 metreden küçük boyda gemisi olan 10 bin kıyı balıkçımızı 2017'den itibaren destek kapsamına aldık ve 21 milyon lira ödeme yaptık" dedi.

"HER YIL ON BİNLERCE TON PLASTİK ATIK DENİZLERİMİZE BOCA EDİLİYOR"
Denizlerin, göllerin, ormanların ve yeryüzünde insanın istifadesine sunulmuş her şeyin emanet olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabiatla münasebet, özellikle bu münasebeti geliştirdiğimiz sürece sadece bugünü değil, yarınları, sadece kendimizi değil, çocuklarımızı da düşünmeliyiz. Emaneti sahibine teslim edinceye kadar da onu en iyi şekilde korumak, kollamak, muhafaza etmek zorundayız" değerlendirmesini yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Milyonlarca insanın rızık kapısı olan denizlerimiz, göllerimiz, okyanuslar maalesef çok ciddi tehdit altında. Her yıl on binlerce ton plastik atık denizlerimize boca ediliyor. Suyumuz, toprağımız, havamızla beraber denizlerimiz de kirleniyor. Balık âdeta o naylonlardan beslenir hâle geliyor. Kirlilik sadece insanlara değil, denizde yaşayan canlılara, balıklara da çok ciddi zararlar veriyor. Düşüncesizce denize atılan bir plastik şişenin çözülmesi 600 yılı, naylon kumaşınki 40 yılı, misinanın çözülmesi ise yaklaşık 600 yılı buluyor."

"DENİZLERİMİZİ KORUMAK HERKESTEN ÖNCE BALIKÇILARIMIZIN GÖREVİDİR"
"İşin çok daha vahimi bu atıkların deniz canlıları tarafından yenilmesidir" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son dönemde balık türlerinin azalmasının ana sebeplerinden biri işte artan bu kirliliktir. Bir diğer önemli sebep ise av yasağına ve kurallarına dikkat edilmemesidir. Kaçak ve bilinçsiz avcılık gelecek nesillerin hakkını gasp etmek demektir. Ben hiçbir zaman, hiçbir balıkçımızın böyle bir yanlışa düşmeyeceğine inanıyorum. Denizlerimizi korumak herkesten önce balıkçılarımızın görevidir. Öyle mi? Biz devlet olarak sene başında attığımız adımla ülkemizdeki plastik poşet kullanım oranını yüzde 300 oranında geriletmeyi başardık. Kaçak, kuralsız avlananlara yönelik yaptırımları da ağırlaştıracağız" diye ekledi.
Balıkçılara bereketli, bol kazançlı bir sezon dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, "Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgârınız kolayına, bahtınız açık olsun diyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum" diyerek tamamladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuşmasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balıkçı belgesiyle tahtadan bir minyatür balıkçı teknesi hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretilen yavru kalkan balıklarını denize bıraktı.