Bugünkü
Takvim

Yalı'n dünya!

, haciz şoku yaşadı! adlı şirketi batan ünlü patronun Kandilli'deki yalısı, 68 milyon TL'den satışa çıkarıldı

Yalı'n dünya!
Paranın derdi, isminden geldi. Ünlü (81), Boğaz'a nazır gerildi. Bir zamanlar gelir vergisi rekortmenleri arasına giren Beyazıt'ın adı, bu kez icra davalarının yanına işlendi. Büyük patronun Kandilli'deki denize sıfır yalısı, icradan satışa çıkarıldı. Beyazıt ailesini mahkeme koridorlarına taşıyan olay ise 'bir oyunla' başladı. Beyazıt'ın oğlu 'ın başında bulunduğu adlı oyuncak şirketi, kısa sürede Türkiye'nin en ünlü mağazaları arasına girdi. Hatta ilgi çok olunca aile Toyiki'yi 32 mağazalık bir zincir haline getirdi.

KREDİ BORCU YAKTI
Ancak Toyiki'nin bereketi, kısa sürdü. Firma zor duruma girince bir bankadan kredi çekildi. Ne yazık ki yüksek miktardaki kredi ödenemeyince icra memurları, Beyazıt ailesinin kapısına gitti. Alacaklı bankanın borcuna karşılık İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasında bulunan tarihi yalı, icra edildi.

REKOR KIRAN İCRAAT!
Asıl fiyatı 80 milyon TL olan yalı için 68 milyon TL'lik değer biçildi. Bu rakam, şimdiye kadar icradan satışa konulan yalılar arasında, en yüksek değer olarak öne çıktı. Yalının ilk icradan ihalesinin 25 Haziran'da yapılacağı belirtildi. Ancak yalının ilk ihalede satılmaması durumunda ikinci ihalenin 5 Temmuz'da yapılacağı kaydedildi.

'KÜRESEL GÜÇ'
Selahattin Beyazıt yurt dışında da önemli ilişkiler içinde. Beyazıt, Bilderberg Toplantıları'na Türkiye'den çağrılan ilk isim oldu. Dünyanın yönetimi konusunda her yıl yapılan Bilderbeg Toplantıları'nın müdavimi olan Beyazıt, Amerika ve İngiltere ile de çok yakın ilişkiler kurdu. eksisozluk adlı internet sitesinde ise Beyazıt ile ilgili yapılan şu yorum dikkatlerden kaçmadı: "Ortalarda fazla görmezsiniz. Ama dikkatli gözler, onun önemli zamanlarda önemli yerlerde, en başta olduğunu görür."

CEP TELEFONU KULLANMIYOR
Peki, oyuncak mağazası yüzünden icralık olan Selahattin Beyazıt kim? Beyazıt, 1931'de Ağrı Doğubeyazıt'ta dünyaya geldi. Metal, toprak, otomotiv sanayiinin yanı sıra armatörlük alanında da yükseldi. Siyasi ve ekonomik anlamda güçlü dostlukları bulunan Beyazıt spora da ilgisiz değildi. Bir dönem Galatasaray'da başkanlık yapan Beyazıt, kulübe milyon dolarlık Riva arazisini kazandırdı. Ancak ortalarda pek görünmeyen Beyazıt, önemli yerlerde ise hep en baştaydı. Hatta ünlü müzisyen Ahmet Ertegün'ün cenazesini havaalanında karşılayanlar arasında Selahattin Beyazıt da vardı.

* 14 yıldır Beyazıt ailesine ait olan yalının kullanım alanı ise 400 metrekare. Devasa bir salonu bulunan yalının sadece giriş katında 5 odası var. Yalının bahçesinde ise 30 metrekarelik özel bir havuz yer alıyor.

* İcradan satışa çıkartılan Çürüksulu Mehmet Paşa adlı yalı, Kandilli sırtlarında 2 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor.

* Türkiye'nin en zengin sanayicilerinden olan Beyazıt, 1976 yılında gelir vergisi rekortmenleri listesinde 3. sırada yer almıştı.

Burçin Göktankalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.