Bugünkü
Takvim

Hükümet bedelli için ne diyor?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı , tek tip askerlikle ilgili çalışmada sona gelinmediğini söyledi.

  • Siyaset
  • 25.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2010 17:46
ABONE OL
Hükümet bedelli için ne diyor?
Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı , Hrant Dink suikastının sanıklarından Ogün Samast'ın, ''Suça itilmiş çocuklara yönelik yasadan'' faydalanmak için yaptığı başvuruyu değerlendirirken, ''Bizim hukukumuzda 18 yaşından küçük olan herkes çocuk sayılmaktadır. Dolayısıyla bunun adının şu veya bu olması, davasının şu dava olması yasanın uygulaması açısından çok fazla önem arz etmez. Doğru olan ne ise o yapılır'' dedi.

Çiçek, toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HSYK tasarısıyla ilgili imzaların tamamlanıp tamamlanmadığı sorusu üzerine Çiçek, ''HSYK müstakil gidiyor, bugün gitmezse, yarın gidebilir en geç yarın ya da en fazla önümüzdeki gün gitmiş olur'' dedi.

Hrant Dink suikastının faillerinden Ogün Samast'ın ''Suça itilen çocuklarla ilgili yasadan yararlanmak için başvurusunun olduğunu'' ifade eden bir gazetecinin, ''Sizce uygulama açısından yasa amacından saptı mı?'' sorusuna Bakan Çiçek, şu yanıtı verdi:

''Hayır. Çıkarılan yasalar genel ve eşit düzenlemelerdir. Herhangi bir davayı veya bir şahsı esas alarak Türkiye'de yasa çıkarılmaz. Siz genel, eşit düzenleme yaparsınız, ceza politikaları açısından belli konuları amaçlarsınız bununla ilgili yaparsınız düzenlemeleri. Bundan istifade eden de olur etmeyen de olur. Meseleye o açıdan bakmak lazım gelir. Bizim hukukumuzda 18 yaşından küçük olan herkes çocuk sayılmaktadır. Dolayısıyla bunun adının şu veya bu olması, davasının şu dava olması, yasanın uygulaması açısından çok fazla önem arz etmez. Doğru olan ne ise o yapılır. Kaldı ki bu yasanın çıkması noktasında da sivil toplum örgütleri başta olmak üzere çok önemli çabalar sürdürülmüştür, Hükümet nezdinde Adalet Bakanlığı nezdinde... Bu yasa hatta neden biraz da geç çıkarıldı diye zaman zaman serzenişler de olmuştur. O nedenle şahsa bağlı yorum yapmak bence doğru olmaz. ''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinin ardından bu ülke basınında özellikle kara suları konusunda ilerleme kaydedildiğine ilişkin haberler yer aldığının anımsatılması üzerine Çiçek, ''Bu konularla ilgili eğer bir açıklama ihtiyacı varsa Dışişleri Bakanlığının açıklama yaptığını'' anımsatarak, ''Bildiğim kadarıyla bakanlığımız bir açıklama yapmadı. Dolayısıyla o türlü haberleri biraz ihtirazi kayıtla karşılamak gerekecektir'' dedi.

Çiçek, komşularla herhangi bir sıkıntı olmasını hiçbir zaman arzu etmediklerini belirterek, Hükümet olarak ''Komşularla sıfır sorun politikası takip etmeye, ilişkileri her alanda geliştirmeye çalıştıklarını belirterek, gerginliklerin, ihtilafların her iki tarafa da faydası olmadığını, bundan başkalarının kazandığını'' söyledi. Bakan Çiçek, ''Yunanistan da bizim komşumuz. Evet, bazı sorunlarımız var, önemli sorunlarımız var. Bunların diyalogla çözüme kavuşturulması bizim arzumuz. o nedenle arzu ederiz ki bu sorunlar çözülmüş olsun. Ama çok kolay olmadığını da görmemiz gerekir. Ama biz yoğun bir çaba sarfediyoruz. Gazetelerde çıkan haberleri biraz ihtirazi kayıtla kayıtla değerlendirmek gerekecektir'' diye konuştu.

EŞİT SÜRELİ ASKERLİK KONUSU

''Tek tip askerlik'' konusunda yöneltilen soruyu da yanıtlayan Çiçek, geçen hafta bu konuda yapılan değerlendirme toplantısını anımsatarak, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının bu konuyla ilgili bir çalışma yaptığını hatırlattı.

Çiçek, şöyle konuştu:

''Onunla ilgili de açıklama yapıldı. Bu çalışmanın özü nedir derseniz, Türkiye'nin savunma ihtiyacı, gelecekteki asker mevcudu ve ihtiyaçları ile Türkiye'nin insan kaynakları arasında makul bir dengenin kurulmasıyla ilgili bir çalışmadır. Çünkü ülkenin savunma ihtiyacını bu ülkenin insanları ve kurumları karşılayacaktır. İhtiyaç ne kadardır buna karşılık kaynakta ne kadar insanımız var. Bunların her birinin durumları var ayrıca. Bunlarla ilgili bir çalışma yapılıyor. O günkü çalışma nihai noktaya gelmiş değil. Gelmediği için kurula gelmedi. En son şekli geldiğinde size bilgi vereceğiz. Ama bugün bunu konuşmadık.''

Bakan Çiçek, ''Hükümet Bedelli askerlik talep ediyor mu?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Bu konularla ilgili zaman zaman manşet tarzında zaman zaman da daha küçük haberler çıkıyor, yorumlar yapılıyor. Bu da kamuoyunu olduğundan fazla beklentiye sokuyor. Çünkü, bu konuyu böyle yorum ile değil, belki çok yönlü araştırılıp incelenip sonuçta bir karara varıldıktan sonra bu konuyu gündeme getirmek lazım. Onun için bakıyorum o toplantının sonunda yazılan haberlerin önemli bir kısmı toplantıda gündeme gelmeyen şeyler. Herhalde şöyle bir yoldan hareketle yazılıyor; biz yazalım, yanlışsa hükümet veya Genelkurmay düzeltsin... Ama konu böyle mütalaa edilecek bir konu değil. İhtiyaçlar ve kaynaklar arasındaki bir dengenin kurulmasıyla ilgili bir çalışmadır.''

''BM'nin Özel Kıbrıs Temsilcisi Downer'in bazı belgeleri basına sızdı ayrıca ABD'de bir internet sitesi bazı Türkiye'nin de adının geçtiği belgeleri yayınladı. Bununla ilgili Türkiye nasıl bir girişimde bulunacak?'' sorusu üzerine Bakan Çiçek, kurul gündemindeki konulara ilişkin bilgi verdiklerini dile getirdi. Çiçek, ''Biz sabahleyin gazeteleri alıp gazetelerden Bakanlar Kurulu gündemini yapmıyoruz. Onun için bu konu bugün bizim gündemimizde olmadı'' diye konuştu.

Bakan Çiçek, CHP'nin, ''Milletvekillerini Çankaya Köşkü'nde yapılacak 29 Ekim Resepsiyonu'na katılma konusunda serbest bıraktığının'' anımsatılması üzerine, ''Bu tür konular biliyorsunuz yarın tüm partilerin Meclis grup toplantıları var. Genel siyasetle alakalı sayın genel başkanlar da burada konuşuyor.

Hükümetin gündeminde bugün olmayan konuyu ben değerlendirmeyeyim, yarın genel başkanların ağzından dinleyelim'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, ''Vergi prim borçları, elektrik, su ve emlak vergisi borçlarının yeniden yapılandırılması'' konusundaki açıklamalarının sorulması üzerine Bakan Çiçek, ''Nihai sonuç olmadı. Ama Sayın Başbakan, ilgili bakan arkadaşlarımızla Bakanlar Kurulu öncesi bir değerlendirme toplantısı yaptı. Keşke bugün neticelendirilmiş olsaydı onu size açıklardık. Ama bu konuda biz de çabuk olsun diye gayret ediyoruz, acele ediyoruz. Çünkü bununla ilgili de bir yasal düzenleme yapmak gerekecektir. Birkaç güne kadar bir sonuca ulaşılır diye düşünüyoruz. Eninde sonunda kasım ayı içinde Meclis gündemine gelebilecektir. Bu da kamuoyunda bir beklentidir. Yapılanmaya göre herkes borçlarını ödeyecek. Bu beklenti de şimdiki ödemeleri geciktirecektir'' diye konuştu.

MEDULA sistemiyle ilgili soru üzerine de Bakan Çiçek, bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

''HSYK'NIN YENİ YAPISI ÜMİT EDERİZ HAYIRLI VE UĞURLU OLUR''

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, yeni bir yapıya kavuşan HSYK'nın bugün ilk toplantısını yaptığını belirterek, ''Ümit ederiz, ülkemiz için, yargı camiası için ve hukuk devleti için hayırlı ve uğurlu olur'' dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında bilgi verdi. 12 Eylülde yapılan referandumdaki Anayasa değişikliğinden dolayı uyum yasalarının çıkarılması gerektiğini belirten Çiçek, ''Bunların içinde müstakil olarak TBMM'ye gönderilecek yasalar var. Bazılarını da uyum paketi tarzında göndereceğiz yasama ekonomisi açısından. Özellikle bu müstakil göndereceğimiz yasalardan birkaç tanesinin aciliyeti var'' diye konuştu.

Yeni bir yapıya kavuşan HSYK'nın bugün ilk toplantısını yaptığını anımsatan Çiçek, ''Ümit ederiz, ülkemiz için, yargı camiası için ve hukuk devleti için hayırlı ve uğurlu olur'' dedi.

Kurulun daireler tarzında çalışacağının daha önce belirtildiğini anlatan Çiçek, şunları söyledi:

''Bununla ilgili yasa tasarısının süratle gönderilmesi gerekiyor. Bugün Adalet Bakanlığı bu konuyla ilgili çalışmasını tamamladı. Adalet Bakanı, Bakanlar Kurulu'na zaten taslakla ilgili bir bilgi vermişti. Bugün gelen görüşler ışığında güncelleştirildi. HSYK ile ilgili tasarıyı gönderiyoruz. Ümit ederiz Meclis gündeminde de kısa sürede yer alır. Komisyonda da gerekli katkılar verilmek suretiyle bu yasa çıkartılmış olur. Bunun hemen ardından da üzerinde taslak olarak çalıştığımız Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir yasa taslağı var. Bunun arkasından göndereceğiz. Ondan sonra da diğer yasaları arka arkaya göndermiş olacağız. Ayrıca iki tane de paket olarak göndermeyi düşünüyoruz. Bunlardan bir tanesi ceza hukuku alanı ile ilgili. Daha çok Askeri Ceza Kanunu, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanunu, Askeri Ceza Yasası dahil olmak üzere. Bir paket de sosyal ve sendikal haklarla ilgili düzenlemelerdir. Çünkü bu yasaların tümünde değişiklik gerekmiyor. Birkaç maddelik değişiklikle uyumu sağlamış olacağız bu çerçevede.''

MERKEZ BANKASI SUNUMU

Merkez Bankası Teşkilat Yasası'na göre Merkez Bankası yetkililerinin Merkez Bankasının faaliyetleri ve para politikalarıyla ilgili Bakanlar Kuruluna bilgi verdiğini belirten Çiçek, 2010'un ikinci toplantısının bugün yapıldığını, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve beraberindekilerin hükümete konuya ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

Sunumla ilgili detaylı açıklamayı Merkez Bankasının istemesi durumunda yapacağını ifade eden Çiçek, şunları söyledi:

''Sunumun sonunda bir genel değerlendirme olarak şunları söylemek mümkün. Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları ve bu çerçevede de ekonomik bir sorumluluğa ve işleve sahip olan Merkez Bankasının, yaptığı faaliyetlerin sonucunda Türkiye ekonomisi ile ilgili, kendi sorumluluk alanı ile ilgili yaptığı değerlendirmede varılan sonuç şudur: Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin toparlanmaya devam ettiğini göstermektedir. Bu Türkiye için gerçekten önemlidir. Özellikle son yüzyılın en büyük ve dipten krizi sebebiyle tüm dünyada bir sıkıntı var. Türkiye, memnuniyetle ifade ediyoruz ki, bu krizi en az hasarla ve en çabuk atlatan ülkelerin başında gelmektedir. Göstergeler de bunu ifade ediyor. Merkez Bankasının tespiti de budur. Açıklanan veriler bu faaliyetlerin toparlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu değerlendirmede dış talebe ilişkin belirsizlik önemini korurken, iç talep göreceli olarak daha güçlü bir dolanım sergilemektedir. Bu da hem Türkiye ekonomisinin canlılığını, dinamizmini gösteriyor hem de uygulanan politikaların ekonomide de iç piyasada da bir canlanma meydana geldiğini ortaya koyuyor.''

İSTİHDAM

İstihdam konusundaki iyileşmenin devam ettiğini bildiren Çiçek, ''Hükümet olarak da bizim en çok üzerine durduğumuz konu budur. Halen işsizliğin arzu ettiğimiz noktada olmadığını rakamlar itibarıyla ama bunun üzerinde kararlılıkla devam etmemiz gerektiği ortadadır. Bugünkü tespitlerde önümüzdeki aylarda da enflasyonun önemli bir düşüş sergileyeceği ve temel, çekirdek enflasyon göstergelerinin orta vadeli hedeflere uyumlu bir şekilde seyrini sürdürdüğü sonucu görüşmelerde ortaya çıkmıştır'' diye konuştu.

Toplantıda AB ile müzakerelerde gelinen noktaların da görüşüldüğünü dile getiren Çiçek, çıkartılan ''Devlet Desteklerinin İzlenmesi ve Denetlenmesi Hakkındaki Kanun'un'', rekabet faslının açılması konusunda önemli olduğunu söyledi.

Söz konusu yasanın yürürlüğe girdiğini ve bu konudaki çalışmaların sürdüğünü anlatan Çiçek, ''Açılış kriterleri ile ilgili olarak yasal kısmı tamam. İkincil mevzuat ya da düzenleme olarak Maliye Bakanlığı, TÜBİTAK bu konularla ilgili çalışmalarını bitiriyor. Ekim ayı içinde bunlar tamamlanmış olacak. Ümit ediyoruz ki Belçika'nın dönem başkanlığında rekabet faslı açılmış olsun'' dedi.

İş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi faslı ile ilgili ikincil mevzuatın çıkması gerektiğini belirten Çiçek, bununla ilgili ayrıca bir uyum stratejisinin hazırlanması gerektiğini söyledi.

Bu strateji için AB Genel Sekreterliğinin hazırladığı taslağın kasım başında gündeme geleceğini ve ilgili kuruluşlara gönderileceğini anlatan Çiçek, bununla ilgili çalışmaların kısa sürede bitirilmesini ümit ettiklerini belirtti.

Gıda güvenliği, taşımacılık, enerji ve çevre faslı ile ilgili çıkarılması gereken ikincil mevzuatın olduğunu söyleyen Cemil Çiçek, taşımacılık ile ilgili mevzuatın 2 Ekimde, enerji faslı ile ilgili mevzuatın 7 Ekimde, çevre faslıyla ilgili yönetmeliğin ise 6 Ekimde çıkarıldığını anımsattı.

Ekim ayını AB ile müzakereler açısından önemli adımların atıldığı bir ay olarak nitelendiren Çiçek, toplantıda iç ve dış gelişmeler konusunda da değerlendirme yapıldığını söyledi
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.