Bugünkü
Takvim

Rahim i önlenebilir! İşte rahim kanseri ile ilgili detaylar...

Rahim ağzı i, kadınların sağlığını tehdit ediyor. 35-55 yaşları arasında görülen bu hastalık, sinsi ilerliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. , bu hastalıkla ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor...

Rahim kanseri önlenebilir

Rahim ağzı i, kadınların sağlığını tehdit ediyor. 35-55 yaşları arasında görülen bu hastalık, sinsi ilerliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. , bu hastalıkla ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor:

YANLIŞ: Rahim ağzı kanseri önlenemez...
DOĞRU: Düzenli kontroller ve sayesinde rahim ağzı kanseri erken teşhis edilebilir ve önlenebilir.
Smear testi rahim ağzındaki bu hücresel değişikliklerin saptanmasına imkan verir.

YANLIŞ: Smear testi yaptırmak ağrılı bir işlemdir.
DOĞRU: Smear testi jinekolojik muayene sırasında rahim ağzına fırça sürülerek yapılan ağrısız bir işlemdir.

YANLIŞ: Aşı yaptırırsam rahim ağzı kanser olmam.
DOĞRU: Rahim ağzı kanserinden korunmada aşısı önemli rol oynar. HPV aşısının amacı rahim ağzı kanserinden, ikincisi ise genital siğillerden korunmaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.