Bugünkü
Takvim

Mobing kararı

Patronun 'Küçük beyinli aç köpekler' hakaretine 6 bin lira ceza verildi Türkiye'de (işyerinde baskı) ilk kez mahkeme kararına girdi

ABONE OL
Mobing kararı
'da 5 yıl önce bir kuyumcu firmasında muhasebe müdürü olarak çalışan 38 yaşındaki N.K, işverenin mobing uyguladığı gerekçesiyle açtığı davayı kazandı. Mahkemenin gerekçeli kararında da 'mobing' ifadesine yer verildi.

ZÜPPE, AÇ KÖPEK
Muhasebe müdiresi N.K'ya 'züppe', 'küçük beyinli', 'aç köpek' gibi ifadeler kullanan patron, ayak işleri yaptırmaya başladı. Odasının yerini değiştirip, masasındaki telefonları kilitletti. N.K, mobinge 1.5 yıl dayandı.
Psikolojisi bozulmaya başlayınca istifa eden genç kadın, işten ayrılır ayrılmaz 1. İş Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

İşverenin kendisine kıdem, ihbar tazminatı, fazla mesai, yıllık izin parasıyla, manevi tazminat ödemesini istedi. Dava 5 yıl sonra bitti. Gerekçeli kararda, hakim mobing ifadesini kullandı, ancak mevzuatta böyle bir suç yer almadığı için genel hükümlere göre karar verdi. 6 bin TL manevi tazminata mahkum edilen işveren, faiziyle birlikte 9 bin lira ödeyecek. Avukat Alev ve Murat Kutlu Sezen, İstanbul'da ilk kez mobing kelimesinin bir kararda kullanıldığını, davanın emsal teşkil edeceğini belirttiler.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.