Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.07.2014 Gazete
ABONE OL

Raf oyununa gelmeyin

Bir çok teki nu yasa da durduramıyor. Raftaki fiyatı kasada artıran marketler, farkettirmeden paramızı çalıyor. İtiraz eden ise, 'Yanlışlık oldu' deyip geçiştiriliyor

Raf oyununa gelmeyin
Süper lerde sepetini doldurduktan sonra kasada aldığı ürünün fiyatını hatırlamayan vatandaş kolayca soyuluyor. Marketler bu karışıklıkta raftaki fiyatı değil kasada başka fiyatı uygulayıp paramızı çalıyor. Siz farkına varıp itiraz ettiğinizde ise birçok market pişkinlik yapıp 'Yanlışlık olmuş' diyerek tüketiciyi susturuyor. Ama uygulama başka kasalarda aynen devam ediyor. Oysa yönetmelik bu uygulamayı yasaklarken vatandaşın lehine bir uygulama getiriyor. Etiket yönetmeliği kuralı şöyle koyuyor: "Perakende satışa arz edilen malların, ambalajlarının üzerine tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatını gösteren etiket konulması zorunludur. Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır."

FİYATLARI NOT ALIN
Marketler bu kurallara çoğunlukla uymuyor. Burada iş yine vatandaşa düşüyor. Uzmanlar aldığımız her ürünün fiyatını not etmeyi ve kasada verilen fişle kontrol etmeyi öneriyor. Bu konudaki şikayetlerin arttığını belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise vatandaş dikkatli olsun" dedi.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

bu gün başıma geldi hatta şikayet edecektim de kandil kandil boşver dedim A 101 denilen yer

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.07.2014 01:07
pertev nihal pertev nihal

türkiyenin en büyük perakende satış yapan mağazaları 2,75 tl raf etiketi olan ürünü kasada 3,00 tl ye satarak büyük rant elde ediyorlar gerçekten.peki 3,00 tl yazan etiket kasada 2,75 tl çıkınca neden sevinerek ödeme yapıyorsunuz. ne güzel indirim ilk bana çoktı diyorsunuz. aptal olmayın koca şirketler 3 kuruşun peşinde koşmaz. zincir mağazalarda fiyat otomatik olarak merkezden yüklenir. mağazada çalışan personellerin fiyat değişimini gözden kaçırması nedeniyle böyle hatalar olur. ama sizin bu bilinçsiz haberiniz yüzünden bu tür gözden kaçan yanlışlıklar müşteriye anlatılamamaktadır. basit bir part time personel fiyat değişikliğiyle hiç ilgisi olmamasına rağmen hırsız muamelesi görüyor. biraz araştırın haberi sonra yapın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.07.2014 23:54
GÜRSADA GÜRSADA

tüketici lehine olan uygulanır çözüm değildir. bunu yapan ürün fiatının 10 mislini tüketiciye öder diyeceksin. Hem o müşteri gönüllü mali denetmen olacak hem de bunu suitimal edenler cezasını ödeyecek. "Ay pardon yanlışlık olmuş" olmayacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 20.07.2014 11:07
DEDE DEDE

Çok haklısın kardeşim bunlara ağır ceza vermezsen seni soymaya devam ederler hemde bu
mubarek aylarda herşeye zam yaparak ALLAHcc bu zenginleri aç gözlü yaratıklar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 20.07.2014 12:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.