Bugünkü
Takvim

Bakandan tepkisi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı , Niğde'de katıldığı açılışta 'nın okunmamasına kızdı.

  • Siyaset
  • 27.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.09.2011 23:22
ABONE OL
Bakandan İstiklal Marşı tepkisi
Niğde'de öğleden sonra başlayan programında ilk olarak bir tarım işletmesinin açılışına katılan Bakan Eker, işletme önünde davul ve zurna eşliğine karşılandı. Bakanın makam aracının durmasını fırsat bilen davul zurna ekibi, aracından inen Eker'den yere eğilerek bahşiş istedi. Üzerinde para bulunmayan Bakan Eker ise, koruma polislerine talimat vererek bahşişleri dağıttı. Vatandaşlarla selamlaşarak törenin yapılacağı alana geçen Bakan Eker, kendisine ayrılan koltuğa oturdu. Temel atma törenini sunan bayanın programı okumasının ardından 'Töreni kısa tutmak için saygı duruşunda bulunulması ve okunmasını geçiyoruz' demesine sinirlenen Bakan Eker, saygı duruşunda bulunulmasını ve İstiklal Marşı'nın okunmasını istedi. Ancak yüksek sesten dolayı sesini duyuramadı. Eker, bu kez korumalarını yanına çağırarak, "Olur mu kardeşim. Madem okudunuz, neden programdan çıkartıyorsunuz. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı olsun" diyerek talimat verdi ve yanında oturan AK Parti Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu'na dönerek "Böyle olmaz" dedi. Ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.

İşletme sahibinin ve Milletvekili Kavaklıoğlu'nun konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Bakan Eker, 61. hükümet döneminde bazı konuların üzerinde durduklarını belirtti. Bakan Eker, "Mera arazilerini özel sektöre açmamız lazım ancak buralar tarıma açılacaksa bazı düzenlemeler de yapmamız lazım. Mesela özel sektöre bu arazileri tarım alanı olarak açarken, üzerine bazı binalar yapmasına da fırsat vermemiz lazım. İşletme kuracaksa, bu işletme ile ilgili bazı binalar yapması lazım. Buraları 30 yıllığına kiraya vermişiz, ancak üzerine inşaat yapmasına izin vermiyoruz. Bunu değiştireceğiz. 61. hükümet döneminde Allah'ın izniyle tarımın altyapı meselelerini çözeceğiz. Nedir bunlar, 3-4 tane çok temel konular. Birincisi Türkiye'de tarım arazileri 1926 yılından bu yana babadan oğla geçerken, parçalana parçalana kullanılamaz hale gelmiş, üzerinde üretim yapılamaz hale gelmiş. Ne mirasçı istifade edebiliyor, ne diğer insanlar istifade edebiliyor. Biz buna geçen hükümetimiz döneminde 20 dönümün altındakilerin bölünmemesi için bir çözüm getirdik. Şimdi miras yoluyla babadan oğla geçmenin yasak olduğu bir düzenleme yapıyoruz. Taslağımız hazır ve en kısa sürede meclis gündemine taşıyarak tasarımız yasalaşmış olacak. İkincisi mevcut dağılmış arazi yapılarının toplulaştırılması çalışması. Bir yandan sürekli bölünüyor ama bu bölünmeyi durdurup arkasından toplulaştıramazsak, projemiz yarım kalır. Konya Ovası projesinde 800 bin hektar arazinin de toplulaştırmasını bu hükümetin çalışma döneminin sonuna yetiştirilecek.

Son konu ise sulanabilir arazilerin tamamının sulanmasıdır. Bunun altyapısını da en kısa sürede yapacağız. Mera alanları hepimizin malı, 74 milyonun malı ancak sahibi çok olanın sahibi olmuyor. Bir yatırım yapılması gerekirken yapılamıyor, sahipsiz kalıyor veya hor kullanılıyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından tarım işletmesinin temel atma töreninde ilk düğmeye basan Eker, kurban edilmek üzere hazır bekletilen 2 koyunun ise kesilmesine izin vermedi. Buradan Bahçeli Beldesi'nde özel sektör tarafından yapılan soğuk hava deposuna geçen Eker, törenle buranın da açılışını gerçekleştirdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.