Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 05.02.2020 22:54
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.02.2020 00:08
ABONE OL

Pegasus uçağı neden pistten çıktı? Sebebi rüzgar mı pilotaj hatası mı?

'na ait içerisinde 177 yolcu ve 6 mürettebat bulunan uçak, nda pistten çıktı. Piste yaklaşırken hızı 150 km olması gereken uçağın hava şartlarının olumsuz olmasına rağmen 350 km’ye yakın hız ile iniş yapmaya çalışması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Pegasus uçağı neden pistten çıktı?

İzmir-İstanbul seferini yapan 'na ait uçak, inişe geçtiği esnada nda pistten çıktı.

Pistten çıkan uçak 3 parçaya ayrıldı ve havalimanı uçuşlara kapatıldı.

157 KİŞİ YARALANDI 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İçerisinde 177 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçakta ilk belirlemelere göre 157 kişinin yaralandığını 1 kişininde hayatını kaybettiğini açıkladı.

KAZAYA İLİŞKİN SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kazaya ilişkin soruşturma başlattı.

KAZADAN ÖNCEKİ UÇAKLAR PİSTİ PAS GEÇMİŞ
Kazaya karışan Pegasus'a ait İzmir-İstanbul uçağından önce havalimanına inmesi gereken iki uçağın rüzgar nedeniyle kuleyle konuşup pisti pas geçtiği ortaya çıktı.

YÜKSEK HIZLA İNMEYE ÇALIŞTI
Normal durumda piste yaklaşırken hızı 150 km olması gereken uçağın hava şartlarının olumsuz olmasına rağmen 350 km'ye yakın hız ile iniş yapmaya çalıştığı öğrenildi.

NEDEN PİSTİ PAS GEÇMEDİ?
Olaydan önceki iki uçağın pisti pas geçmesine rağmen Pegasus uçağının neden Sabiha Gökçen Havalimanına yüksek hızla iniş yapmaya çalıştığı ve pisti neden pas geçmediği merak konusu oldu.

Pegasus Havayolları kaza sebebine dair henüz bir açıklama yapmadı.

"UÇAĞIN PİSTE GİRİŞİ AŞIRI HIZLI"
Uçağın pistten çıkış ve çukura düşme anına ilişkin görüntüleri A Haber canlı yayınında yorumlayan uzmanlardan Pilot Ahmet İzgi uçağın piste girişinin aşırı hızlı olduğunu ifade etti.

Frenlerle ilgili bir problem olabileceğini belirtti. İniş takımlarının sağlam olduğunun görüldüğünü söyleyen İzgi takımların düşüşte kırılmış olabileceğini ifade etti. Havanın yağmurlu olmasının kıvılcım ve alev almaları önlediğini söyleyen İzgi, "Bu kaza hamleli rüzgardan dolayı piste geç tekerlek koyup pistin durmak için geri kalan kısmının yeterli olmadığından dolayı hızlı bir şekilde çukura düşmesi sonucu meydana gelmiş gibi görünüyor" ifadelerini kullandı. İzgi kazanın insan hatasından dolayı olabileceğini söyledi.

PEGASUS'UN İLK KAZASI DEĞİL
Sabiha Gökçen Havalimanında yaşanan bu kazayla birlikte son iki yıl içinde pistten çıkan Pegasus uçaklarının sayısı üç oldu.

TRABZON'DA DENİZE METRELER KALA DURDU
2018'in Ocak ayında İstanbul-Trabzon seferini yapan 168 Pegasus uçağı da pistten çıkmıştı. Uçağın denize metreler kala durması felaketi önlemişti.

SABİHA GÖKÇEN'DE ÇAMURA SAPLANDI
2020'de geçtiğimiz ay yine Sabiha Gökçen Havalimanıda meydana gelen diğer kazada ise Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen bir başka Pegasus uçağı iniş sırasında pistten çıkarak çamura saplanmıştı.