Bugünkü
Takvim

İhtiy

Sabancı Ailesi'nin miras davasında şok gelişme! Çınar'ın açtığı miras davası kapsamında Sabancı Müzesi'nin de içinde yer aldığı 'e ihtiyati tedbir konuldu...

ABONE OL
İhtiyatlı köşk
Türkiye'nin köklü ailelerinden Sabancılar'ın yıllardır süren miras davasında ilginç bir karar alındı. Aileye ait tarihi Atlı Köşk'e ithiyati tedbir konuldu. Sabancı Holding'in kurucularından Hacı Ömer Sabancı'nın 1979'da ölen oğlu İhsan Sabancı'nın Nevin Tenik adlı kadınla yaşadığı evlilik dışı ilişkiden dünyaya gelen Sevilay Sabancı Çınar, dedesinden kalan mirasa ortak olmak için 2003'te mahkemeye başvurdu.

DEDESİNDEN KALAN MİRASI İSTİYOR
Babasının yasal mirasçısı olduğunu, dedesinden kalan 1966 tarihli veraset ilamının iptal edilip yenisinin hazırlanmasını istedi. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, dava sürerken 'taşınmazın devir ve temlikinin önlenmesi' gerekçesiyle 'ün tapu kaydına ihtiyati tedbir koydu. Sevilay Sabancı adına avukatı Çağrı Bağatur şu açıklamayı yaptı: " 02.02.1966 tarihinde vefat etmiştir. İhsan Sabancı mirastan ıskat edildiği için kendisine ait miras hakkı çocukları Güler, Yakup, Nur, Sevgi, Murat ve Sevilay'a geçmiştir. Ancak mirasçılık belgesinde Sevilay Sabancı hiç gösterilmemiştir."

'AİLE HAKKINI VERMELİ'
"Bu nedenle Sevilay Sabancı, Hacı Ömer Sabancı'nın mirasından haklarını alamamıştır. Hukuk mücadelesinde mirasçısı olduğu kesinleşmiştir. Sabancı Ailesi'ne açtığı Atlı Köşk ile ilgili davaya bakan mahkeme, 3. kişilere devir ve temlikinin önlenmesi amacıyla tapu kaydı üzerine ihtiyati tedbir konulmasına karar vermiştir. Aileye düşen 'nın haklarını teslim etmektir."

SAKIP AĞA KÖŞKTE YAŞADI

1927'de İtalyan mimar Edouard De Nari'ye yaptırılan köşkün ilk sahipleri Mısır Hıdiv ailesi oldu. Hacı Ömer Sabancı tarafından 1950 yılında satın alınan köşk, bahçesine konulan Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü 'Atlı Köşk' olarak anılmaya başladı. 1966'dan itibaren köşkte yaşayan Sakıp Sabancı, 1998 yılında zengin hat ve resim koleksiyonuyla birlikte köşkü içindeki eşyalarla müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne tahsis etti. Müze 2002 tarihinde ziyarete açıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.