Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.10.2015 Gazete
ABONE OL

ların şeceresi tek tıkla görülecek

Bakanlığı, bankası kurdu. İnternetten tek tıkla gıdaların besin değerleri, kalori miktarları görülebilecek, farklı besinler birbirleriyle karşılaştırmaları yapılabilecek...

Gıdaların şeceresi tek tıkla görülecek
'Dondurulmuş patates mi? Cips mi?', 'Hangi daha kalorili', 'Bugün yediklerim kaç kaloriydi?', 'Hangi gıda daha besleyici?'... Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşların gıdaya yönelik bu ve buna benzer tüm bu sorularına anında cevap bulabileceği 'Ulusal Gıda Veri Kompozisyon Veri Tabanını' hayata geçirdi. Sadece 6 ülkede uygulanan ve 580 gıda, 100 gıda bileşeni ve 63 bin verinin yer aldığı internet sitesi sayesinde vatandaşlar, merak ettiği gıdaların tüm besin ve kalori lerine ulaşabiliyor. 'www..gov.tr' isimli internet sitesinde, besinler tek tek incelenebiliyor. Veri tabanı, özellikle kalori ve besin değerleri açısından meröak konusu olan ürünlerin tüm şeceresini tek tuşla açığa çıkarıyor. 'Beslenme çantası' uygulaması sayesinde o gün yenilen besinlerin toplam kalori ve besin değerleri hesaplanabilirken, gıdaları karşılaştırma bölümünde ise 2 besini karşılaştırma imkanı tanınıyor.

63 BİN VERİ YER ALIYOR
Örneğin; kızarmış ve dondurulmuş patates arasındaki farklar, tam buğday unlu ve kepekli ekmeğin besin değeri açısından ne gibi farkları taşıdığı, çam balının mı çiçek balının mı daha kalorili olduğu görülebiliyor. Bakanlık yetkilileri, 63 bin bilginin yer aldığı veri tabanının ilerleyen dönemde daha da genişletileceğini ifade ediyor.

Burcu ÇALIK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.