'Yedi'm seni yorgunluk!

Bahar mevsiminin gelmesiyle beraber birçok kişide halsizlik, eklem ağrıları ve sürekli uyku isteği gibi şikayetler ortaya çıkıyor.

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 31 Mart 2024 Güncelleme 31 Mart 2024, 07:01
’Yedi’m seni yorgunluk!

İÇİNDEKİLER

Bahar yorgunluğu, insan metabolizmasında gerçekleşen bazı değişimlerden kaynaklanıyor. Bahar ayları bazı kişiler için daha çok spor yapma, hayatı düzene sokma, sağlıklı beslenme gibi durumları çağrıştırsa da, pek çok kişide isteksizlik, kaygı ve hatta depresyona bile yol açabiliyor. Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Berna Ertuğ, bahar yorgunluğunu atlatmak için önerilerde bulunuyor;

1) YETERLi VE DENGELi BESLENiN:
Günün en önemli öğünü kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Besin çeşitliliğine önem verin ve tek tip beslenmekten kaçının. Bütün besin gruplarını içeren bir öğün tüketmeye çalışın. Örneğin bir öğününüzü kıymalı sebze yemeği veya tavuklu salata, 1 su bardağı ayran ve 1 dilim ekmek şeklinde hazırlayarak besin çeşitliliğini sağlayabilirsiniz. Kepek, çavdar, tam buğdaydan yapılmış tahıllı besinleri tercih edin.

2) AZ AZ SIK SIK BESLENİN: Düzensiz tüketilen öğünler, uzun süre açlıklar kan şekerinin dengesiz düşmesine ve yükselmesine neden olabileceği için bahar yorgunluğu belirtileri daha kötü hale gelebilir. Dolayısıyla günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde az az sık sık 6 öğün tüketmeye çalışın. Kendiniz 3-4 saatten fazla aç bırakmamaya özen gösterin. Tükettiğiniz miktarlara yani porsiyonlarınıza dikkat etmeye çalışın.

3) ALKOL TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN: Mevsim geçişlerinde yüksek miktarlarda tüketilen alkol problemlerinizin daha çok artmasına neden olur. Bu nedenle alkol tüketimini sonlandırın ya da sınırlandırın.

4)UYKU DÜZENİNE ÖZEN GÖSTERİN: Uykusuzluk ve düzensiz uyuma kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Düzenli uyku saatleri gün içerisinde daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Günde 6-8 saat uyumaya çalışın.

5) SUSAMADAN SU İÇİN: Havaların ısınmasıyla oluşabilecek su kayıplarını önlemek ve mevsimsel değişikliğe bağlı dolaşım problemlerinden kurtulmak için bol bol su tüketin. Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Günlük 2-3 lt su tüketin.

6) YETERLİ VE DÜZENLİ C VİTAMİNİI ALIN: Gün içerisinde özellikle C vitamini içeren sebze ve meyve tüketimini artırın. Beslenmenize brokoli, ıspanak, yeşil sivri biber, gibi yeşil yapraklı sebzeler ve portakal, kivi gibi meyveler ekleyin.

7) FİZİKSEL AAKTİVİTENİZİ ARTIRIN: Haftada 3 gün yapılan tempolu yürüyüşler, yüzme, gevşeme egzersizleri yorgunluğa karşı korur. Spor yapmaya vaktiniz yoksa yürüyerek gidebileceğiz yerlere araba kullanmama, asansör yerine merdivenleri tercih edin.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN