Bugünkü
Takvim

Bakanlıktan sektörüne yeni ler

  • Kültür-Sanat
  • 21.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.03.2017 09:28
ABONE OL
Bakanlıktan sinema sektörüne yeni destekler
; Araştırma ve Geliştirme, Animasyon, Belgesel, Kısa Yapım, Senaryo ve Diyalog Yazım türlerinde 166 projeye 6 milyon 540 bin TL sağladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı; ülkedeki tek fonu olarak, Araştırma ve Geliştirme, Animasyon, Belgesel, Kısa Film Yapım, Senaryo ve Diyalog Yazım türlerindeki projelerin hayata geçirilmesine imkan sağlıyor. Sinema destekleri uluslararası örneklerinde olduğu gibi alanında uzman sektör temsilcilerinin yer aldığı "Destekleme Kurulu" tarafından belirleniyor.

Bakanlığa bu yıl rekor sayıda başvuru yapıldı. Başvuruda bulunan bin 319 projenin değerlendirildiği Destekleme Kurulu toplantısında, 10 Animasyon Film Yapım Projesine 236 bin TL, 6 Araştırma ve Geliştirme Projesine 255 bin TL, 71 Belgesel Yapım Projesine 5 milyon 49 bin TL, 34 Kısa Film Yapım Projesine 456 bin TL, 45 Senaryo ve Diyalog Yazım Projesine 544 bin TL destek sağlandı.

Bakanlık yılın ilk toplantısında uzun metraj filmlere de 25 milyon 600 bin TL destek sağlamıştı. Sektör için çok önemli olan bu destekler ile yeni ve nitelikli eserlerin üretimine katkı veriliyor. Ayrıca animasyon filmler ile kısa filmler desteklenerek genç sinemacıların sektöre adım atmalarına imkan sağlanıyor.
Böylece şu ana kadar sektöre verilen destek miktarı 32 milyon 140 bin TL'ye ulaştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.