;

Yalanistan!

, Türk mutfağına girdi. Baklava, kadayıf, lokum ve kebabın ardından mıza da göz dikti. Adına da “Halva” dedi. Kültürel soygun, Kos adasında gözler önüne serildi. Yunan oyunu tepki çekti

Yalanistan!
Komşumuz , Türk kültürüne el uzattı. Geleneksel yiyeceklerimizi, kendine aitmiş gibi tanıttı. Baklava, kadayıf ve dolmanın ardından helvamızı da çaldı. Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, büyük bir skandala imza attı. Her fırsatta Türkiye'nin karşısında yer alan komşu, turistlerin ilgisini çekmek için Türk kültürüne dadandı. Turizmi canlandırmak için Türk mutfağından yararlandı! Yunan adalarında bulunan işletmeler baklava, kadayıf, dolma, , kazandibi gibi Türkiye'ye özgü yemekleri, Yunanca isimlerle menüsüne kattı. Komşu, cacığa "tzatziki", yaprak sarmaya "dolmadakia", ıspanaklı böreğe "spanakopita", musakkaya "moussaka", kazandibine "kazan dipi", kadayıfa da "kataifi" adını vererek turistleri kandırmaktan utanmadı. Kültür hırsızlığı bir türlü sonlanmadı. Komşu son olanak helvamızı da kendine mal etmek için düğmeye bastı. Yunan adalarındaki işletmeler yı, "halva" adıyla satışa çıkardı. Kültürel hırsızlık, Kos Adası'nda turistlere hizmet eden mekanlarda fotoğraflandı! Raflar "Yunanca" isimlerse satılan Türkiye'ye özgü geleneksel yiyeceklerle donatıldı. Ana vatanı Türkiye olan yiyeceklerin "Yunanca isimlerle" satılması, tepki topladı. Sosyal medyada "Hırsız komşu", "Bu resmen kültürel soygun", "Yalanistan" gibi yorumlar yapıldı. Gözler komşuya odaklandı. Ancak Yunanistan, konuyla ilgili 3 maymunu oynadı.


Yunanistan, Türk lokumunu bile "gelenek sel Yunan lokumu" adıyla paketledi. Ancak skandal bitmedi. Komşu, yiyeceklerin dışında Türk hamamına da girdi. Kos Adası'nda tursitlere hamam hizmeti verildi. Türkler, komşuya tepki gösterdi.

Özge GÜRCAN

Etiketler: , ,
  • 18 Temmuz 2017, Salı

kalan karakter 1000

A. Kar A. Kar

Yunanlılar Amerika ve Avrupada bir sürü Türk yemeklerini Yunan bozma adı ile ve berbat şekilde yaparak Yunan diye yapıp satıyorlar. baklavaları yenmez. Dönerleri (gyro adı ile) berbat. Ama kabahat onlarda değil. Malımıza sahip çıkmıyoruz. Adam gibi pazarlayamiyoruz. Ben Brükselde Avrupa Birliğindeki bir toplantıya kilolarca Hacibekir Lokumu götürdüm. Kolay servis için kutularla kürdan götürdüm. 235 yıllık olduğuna inanamadılar. Sadece Kıbrıs Rum temsilcisi almadı. Komisyon sekreterine, ofisteki arkadaşlarına ikram etmesi ve de evine götürmesi için ayrı paketler verdim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.07.2017 11:01
lokman,,,, lokman,,,,

hayatları hırsızlık ,zamanında burnumuzun dibindeki adalarıda dalavere ile almışlardı ,,hırsız soyu,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.07.2017 08:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.