Bugünkü
Takvim

Yönetmelikte boşluk varSA

ve eşi , Ayvalık'taki 'na restore bahanesiyle çöktü. TAKVİM'ın ortaya çıkardığı skandal üzerine Turizm Bakanlığı müfettişleri denetime gitti. Ama çiftin yönetmelikteki yoruma açık maddeleri suistimal ettiği belirlendi. Kurnazlık, mevzuata uygun olunca müfettişlerin eli kolu bağlandı

ABONE OL
Yönetmelikte boşluk varSA
TAKVİM'in ile eşi Dinçer'in, Ayvalık'taki 'nı müze yerine malikane yaptırması haberi gündemini koruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ses getiren haber üzerine Ayışığı Manastırı'na denetim ekibi gönderdi. Yapılan inceleme tamamlanırken şok eden bir gerçeklikle karşılaşıldı. Dinçer çiftinin müzeyi malikaneye, mevzuattaki açıkları kullanarak çevirdiği anlaşıldı. Yönetmelik kurnazlığı mevzuata uygun olunca denetim ekibi Ankara'ya eli boş döndü.

MEVZUATTA DETAYLAR YOK
Hükümet, özel müzeciliği geliştirmek, Türkiye geneline yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için "Özel müzeler ve denetimleri hakkında yönetmelik" çıkarmıştı. Dinçer çifti bu yönetmelikte yer alan boşluklardan faydalandı. Yönetmelikte özel müzelerin "Mevcut kültür ve tabiat varlıklarının teşhirine, depolanmasına ve grup ziyaretlerine uygun olması" şartını getiriyor ancak detaya girmiyor. Yönetmelikte ziyaretçilerin özel müzeleri kaç saat ziyaret edebileceği, müzelerin hangi saatler arasında ne kadar açık kalması gerektiği gibi sınırlamalar yer almıyor.

KENDİLERİNCE YORUMLADILAR
Dinçer çiftinin mevzuattaki bu boşluktan faydalandığın öğrenildi. Sadece Dinçer çiftinin değil, diğer bazı özel müze sahiplerinin de yönetmelikteki bu boşluktan faydalandığını, mevzuatı suistimal ettiği belirtiliyor.

ÖZEL MÜZECİLİK İÇİN BASİT ŞARTLAR
Dinçer
çiftinin suistimal ettiği yönetmelikte müze olarak kullanılacak binanın şu şartları taşıması gerektiği belirtiliyor:
Müstakil bir yapı veya ayrı bir bölüm olması
Mevcut kültür ve tabiat varlıklarının teşhirine, depolanmasına ve grup ziyaretlerine uygun olması
Kültür ve tabiat varlıklarının sağlıklı bir şekilde korunmasına uygun olması
Ziyaretçilerin dinlenme yeri, tuvalet ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesislerin bulunması
Yangına ve hırsızlığa tedbir alınması

NELER OLMUŞTU?
TÜSİAD eski Başkanı Haluk Dinçer ile eşi Suzan Sabancı, 2009'da Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içindeki Ayışığı Manastırı'nı müze yapmak üzere satın aldı. Manastır, 3 yıl restorasyondan sonra hizmete açıldı. Manastır, özel mülk gibi kullanılınca çift mahkemeye verildi. Mahkeme manastır, malikaneye dönüştürüldüğü için ünlü çifte 2'şer yıl 6'şar ay hapis cezası verdi. Karara rağmen çift, manastırı malikane olarak kullanmaktan vazgeçmedi. Yapıyı sadece Çarşamba günleri 10.00- 15.00 saatleri arasında ziyarete açan çift, yol da yaptırmayınca sadece arkadaşlarını ağırladı.

MEVLÜT YÜKSEL

kalan karakter 1000

mehmet kaplan mehmet kaplan

bu adamdan tüsiad başkanı olursa sanayinin halide bu olur.aynı hamam aynı tas devam eder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır2
cevapla 22.02.2015 10:00
dede dede

ALLAHcc gözünüzü doyursun açmı kaldınız ulannnnnnnnnnnnn

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 22.02.2015 06:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.