Tezkere metni belli oldu!

2 Ekim'de Meclis'te oylanacak tezkerenin gerekçeleri belli oldu. Metinde "Yabancı askerlerin Türkiye'de bulunması" ifadesi var...

Giriş Tarihi 30 Eylül 2014, 00:00 Güncelleme 30 Eylül 2014, 22:02
Tezkere metni belli oldu!
Irak ve Suriye tezkereleri tek tezkere halinde Meclis'te görüşülecek. Tezkere metninde, "Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak ifadesinin yer aldığı öğrenildi.

Başbakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, daha önce 2007 yılında ilk Irak tezkeresinin çıktığı ve bu tezkerenin 6 kez uzatıldığı hatırlatılarak, "Tezkereler çıktığında bu ülkelerdeki tehditler birbirlerinden bağımsız tehditler fakat geldiğimiz aşamada iki ülke arasında tehdit ayrımı yapmanın zorlaştığı döneme girmektedir. IŞİD'in adı bile aslında bunu anlatıyor. Yapılması muhtemel operasyonların bir bütünlük arzetmesi gerekiyor. Irak ve Suriye sınırını aşan tehdit algısı var, Bunu dikkate alarak tek tezkere olarak sevkedilecek Meclisimize. başta iki tezkere olarak düşünüldü daha sonra bu algılar dolayısıyla tek tezkere oldu" ifadelerine yer verildi.


TEZKERE METNİ

Tezkerenin tamamında yer alan ifadeler şöyle: "Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğinin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 4.10.2014 tarihinden itibaren bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arzederim. Başbakan Ahmet Davutoğlu."

Metinde gerekçe bölümünde ayrıca, uluslararası hukuk uyarınca Türk toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu'na dönük güvenlik riski de arttığı ifadesi yer aldı.