Bugünkü
Takvim

Yaşlısına bakana 1027 lira maaş

Yaşlısına bakana 1027 lira maaş
Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan, hasta ve yoksul olan vatandaşa devlet tarafından maaş bağlanıyor. Yaşlının her türlü aylık geliri 424 TL'nin altındaysa, hayatta olan eşinin geliri veya maaşı yoksa maaş bağlanıyor. 65 yaş aylığı da denilen yoksul yaşlı aylığının bağlanabilmesi için kişinin 65 yaşını tamamlamış olması şartı aranıyor. Aylığı almak isteyenlerin bulundukları yerlerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuruda bulunmaları gerekiyor. Çok yaşlı olduğu için a muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara da evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1027 lira. 65 yaş aylığı veya emekli maaşı alanlar için de onlara bakana para ödeniyor. Bakım aylığı için bakılacak kişiye rapor almak gerekiyor. Engelliye bakacak kişi ve aynı çatı altında yaşayan başına düşen gelirinin 847 liradan az olması şart. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakımı yapan kişiye ödeniyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.