;

k savaş

Anayasa görüşmelerinin başladığı gün, döviz işlemlerinin en alt seviyede olmasına rağmen, a saldırı ile kur 3.73’ü geçti...

Ekonomik savaş
Türkiye'nin darbe anayasasını değiştirip ülkeyi k ve siyasal olarak düzlüğe çıkartacak yeni bir yönetim sistemine geçiyor olması, düşmanları harekete geçirdi. Meclis'te Anayasa değişiklik görüşmelerinin başladığı gün, kurlara yapılan saldırılarla 3.70 liranın, euro da 3.90 liranın üzerine çıktı. Akşam saatlerinde dolar kuru 3.7340 liradan, euro ise 3.9350 liradan günü tamamladı.

ULUSLARARASI ATAK
Piyasalardaki hareketliliğin büyük bölümünün yurt dışı kaynaklı olması dikkat çekerken; 'de yabancı para ile yapılan işlemlerde (dolarizasyon) en düşük seviyelerin yaşanmasına rağmen kurun hareketlenmesi de saldırıları açıkça ortaya koydu. Türkiye'ye terör örgütleriyle saldıranlar, ekonomiyi de zarar uğratmak için harekete geçti. Kur oyunlarının yanında, Merkez Bankası'na da 'faiz artır' baskısı yapılmaya başladı. Yurt dışından yapılan saldırıları fırsat bilen yerli işbirlikçiler, enflasyondaki sapmayı da bahane ederek faizlerin yükselmesi için kampanya başlattı. Bu baskılara 'papuç bırakmayacaklarını' belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ekonomi yayını yapan yerli-yabancı birçok kuruluşun Türkiye'de faizin artırılmasını istediğini söyledi. Canikli, "Saldırılara karşı koyabilmemizin en önemli nedeni, vatandaşımızın sağduyusudur. Vatandaşımız döviz talep etmiyor, piyasaya döviz sağlıyor" dedi. AHaber'de canlı yayına çıkan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, reel sektörün zarar görmesine de izin vermeyeceklerini ve her türlü tedbiri aldıklarını, bundan sonra da almaya devam edeceklerini açıkladı.

SPEKÜLASYON YURT DIŞINDAN
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, rekor kıran üzerine yaptığı değerlendirmede, "Yurt dışı odaklar döviz üzerinden spekülasyon yapıyor" ifadelerini kullandı. Akben, döviz hareketliliğinin büyük işlem hacimleri ile gerçekleşmediğini kaydetti. Moody's'in Türk bankalarına ilişkin değerlendirmesini de eleştiren Akben, "Moody's'in açıklamasını kasıtlı buluyoruz" dedi.

HALKIN GÜNDEMİ DOLAR
Sosyal medyada da günün konusu, dolar oldu. İşte bazı mesajlar:
● Terörle saldıranlar şimdi paramıza saldırıyor. Dik durma zamanı.
● Dolar 3.70'i geçmiş. Benim cebimde hiç param olmadığı için kriz yaşamıyorum.
● Kar-buz ülkeyi dondurdu. Bir tek donmayan dolar...

kalan karakter 1000

KALAYCI KALAYCI

ABD VE AVRUPA DA EKONOMİK İLERLEME YOK İKEN BİZDE DÖVİZ NEDEN KUDURUYOR, ŞEYTAN BUNUN NERESİNDE. BU BARONLARIN OYUNU, DERHAL BÜTÜN EKONOMİ YETKİLİLERİNCE BOZULMALI. HER İŞİNE GELEN DÖVİZİ YÜKSELMİŞ GÖSTERİYOR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.01.2017 18:08
Türkiyem Türkiyem

Bu Allahsız kitapsızların parasına neden bu kadar bağımlıyız? Yurt içi dışı ticarette kendi paramızı kullanalım mesela Rusya İranla Çinle kendi paraları ve paramız üzerinden iş yapalım. Cumhurbaşkanımız bunu yapmalıyız dedi hayata geçirmeliyiz. Darbecilerin parasına yatırım yapan vatan hainidir ha silah sıkmışsın ha bu kalleşlerin parasını satın almışsın aynı şey.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.01.2017 16:37
100TL Banknot = 1Gr Altın 100TL Banknot = 1Gr Altın

Allah rızası için TL'yi altına endeksleyin. Milletin soyulmasını seyretmeyin. 100TL lik banknot = bir gr altın olacak şekilde sabitleyin. Bunun için gerekli altın stoku bu ülkede var. Ya da mevcut döviz rezervinin bir kısmını altına dönüştürerek bunu yapabiliriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.01.2017 14:33
ertan ertan

onlm alınsın..... niye onlem alınmadan el kol bağlı bekleniyor fakileşiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.01.2017 13:33
Yavuz Selim Yavuz Selim

İyi de bu kadar hacimsiz saldırılara Merkez Bankamız neden bir şekilde müdahale etmeyip,kurun bu seviyelere çıkabilmesine kayıtsız kaldı.Sadece faiz kartı yok ki elinde.50 60 milyon dolarlık saldırı ile kur buralara geldi.Faiz arttırsan şimdi en fazla 3 gün önceki seviyelere dönecek.Vatandaşa döviz sat derken eyvallah ,vatanımız için bu şerefsizlerle mücadele için satalım ama,devlet bu konuda bizleri yanlız bırakmayıp,zaten gırtlağına kadar borçlu olan vatandaşı yanlız bırakmamalı.Burada esnafın yaşadığı zorlukları yazıp,o şerefsizleri sevindirecek ve cesaretlendirecek değilim.Fakat bu şeresizlere cesareti ne acıdır ki ekonomiyi yönetenler adeta kayıtsız kalarak veriyor.Hatta ekonomi yönetimi ile hiç ilgisi olmayan bakanlar çıkıp bir şey yumurtluyor,o anda saman alevi gibi döviz tırmanıyor. Herkes işini yapıp,kendi vazifesi ile ilgili yorum yapmalı.Ekonomi hakkında kesinlikle konuşmayıp,susmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.01.2017 12:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.