Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.11.2015 Gazete

Kredisini erken ödeyene indirim

Konut kredilerinde tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Tüketici, borçlandığı tutarın tamamını veya bir kısmını erken öderse, borçtan indirim yapılacak

Kredisini erken ödeyene indirim
Tüketici kredileri sözleşmelerinin ardından konut finansmanı sözleşmelerinde de tüketiciyi koruyan yeni düzenlemeler bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre;

* Kredi talebinin reddedilmesi durumunda, tüketici ücretsiz bilgilendirilecek.
*
Tüketicinin yazılı talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Tüketici sigorta isterse dilediği firmadan yaptırabilecek.
* Tüketici, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödeyebilecek. Bu hallerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre ilgili hükümlere uygun olarak gerekli indirimi yapmakla yükümlü olacak.
* Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, erken ödeme durumunda banka tazminat alacak. Tazminat, anapara tutarının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1'ini, aşanlarda ise yüzde 2'sini geçemeyecek.
* Konut finansmanı sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.