Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

bin 314 lira

e paralel da artacak. Ocak ayında 1.300 TL olacak asgari ücret, işsizlik maaşının tavanını da 1.314 lira yapacak

İşsizlik maaşı bin 314 lira
Asgari ücrete yapılacak artış, işsiz kalanlara da yarayacak. Hesaplaması üzerinden yapılan da, asgari ücret artışına paralel artacak. Asgari ücret 2016 ile birlikte bin 300 liraya çıktığında brütü de bin 655 lira olacak. Brüt ücret üzerinden yapılan hesaba göre en düşük işsizlik maaşı 657 liraya, en yükseği de bin 314 liraya yükselecek.

ARALIK AYINDA BELLİ OLACAK
Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda hükümet asgari ücretin bin 300 lira olması için teklif sunacak. İşçi, işveren ve hükümetin masaya oturduğu komisyonda, iki kesimin bin 300 lira için tamam demesi, asgari ücretin yükselmesi için yeterli olacak. Türk- İş'in yaptığı, 'Bin 300 TL'yi destekleriz' açıklaması ile de asgari ücretin bin 300 lira olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ocak'ta işsizlik maaşları da asgari ücretteki artışla birlikte yükselecek.

SÜRE UZAYACAK
İşsizlik maaşı şu anda en fazla 10 ay alınabiliyor. Ancak AK Parti beyannamesinde yer alan çalışmaya göre; işsizlik maaşı alma şartlarında esneklik yapılacak. Prim ödeme süresi şartında kısalma, 10 aylık maaş ödeme süresinin de uzaması gündemde.