Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.10.2015 Gazete
ABONE OL

Mutfağa vergi desteği

Gübre ve yemde KDV sıfırlanacak müjdesi, mutfağa can suyu oldu. Ak Parti'nin beyannamesinde yer alan düzenleme ile etten sebze-meyveye ucuzluk gelecek

Mutfağa vergi desteği
AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan gübre ve yemde KDV'nin sıfırlanacağı açıklaması, hem tüketicinin hem üreticinin yüzünü güldürdü. KDV'nin kaldırılması ile üreticinin maliyetleri düşecek, bu da sofralara indirim olarak yansıyacak. Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi, hem gübrede hem de yemde katma değer vergisinin (KDV) kaldırılmasının üreticinin ciddi oranda girdi maliyetlerini azaltacağını belirterek, "Bu da nihai tüketici, yani halkımızın sofrasına ucuzluk olarak yansıyacaktır" dedi.

YÜZDE 20 UCUZLAR

Güvendi, özellikle dolar kurundan ciddi oranda etkilenen gübrede KDV'nin kaldırılmasını bu anlamda çok önemsediklerini dile getirdi. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, gübrenin üreticilerin toplam maliyetinin yüzde 30'una denk geldiğini söyleyerek, gübrede KDV düzenlemesinin üretici açısından önemli olduğunu vurguladı. Yetkin, düzenlemenein üreticinin maliyetlerine yüzde 15-20 katkı sağlayacağını ifade ederek, hayvancılık sektöründe de maliyetlerin yüzde 70'ini yemin oluşturduğunu sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.