Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.02.2015 Gazete
ABONE OL

Sigortadan 80 milyarlık prim

Türk Genel Müdürü Dr. Baturalp Pamukçu, sigorta sektöründeki toplam prim üretiminin 2023 yılında 80 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini söyledi

Sigortadan 80 milyarlık prim
TÜRK Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, Türkiye Sigorta Birliği tarafından hazırlatılan 2023 Vizyon, Hedef ve Beklentiler Düzeyi Raporu'na değindi. Pamukçu, "Hayat ve hayat dışı branşlarda toplam prim üretiminin 2023 yılında 80 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Böylece, 2013 yıl sonu itibarıyla prim üretiminin GSYİH'deki payı yüzde 1.55 iken, 2023'te bu oranın yüzde 2.1'e yükselmesi planlanıyor" dedi. Sektörün 2023 yılında yaratmış olacağı fon tutarının 20 kat büyümeyle 410 milyar liraya ulaşmasının beklendiğini söyleyen Pamukçu, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün yurt içi tasarrufların yüzde 1.5'i sektör fonlarından oluşuyor. 2023 yılında tasarruf fonlarının yüzde 11'inin sektör fonlarından oluşacağı öngörülüyor." Sigorta penetrasyonunun düşük seviyelerde olmasının yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini vurgulayan Pamukçu, şunları kaydetti:

YABANCI İLGİSİ SÜRECEK
"Ülkemizdeki makroekonomik göstergelerin uzun dönemde olumlu olması, Türk sigorta sektörünün GSYİH büyüme oranlarının üzerinde gerçekleşen büyümesi ve sigorta penetrasyonunun çok düşük olması yabancı yatırımcı ilgisinin her zaman olacağını gösteren en önemli parametreler. Tabii ki bu ilginin olması ve devam etmesi için, ülkenin makroekonomik göstergelerinin olumlu olmasının da etkisinin çok
önemli olacağını eklememiz gerekiyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.