Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 04.07.2014 Gazete
ABONE OL

Ettiklerine bak!

Kırmızı ette tartışma sürüyor. ETBİR Başkanı Bılıkçı, fiyat artışından besicileri sorumlu tuttu: 'Büyük besiciler, fiyat artsın diye piyasaya ürün vermiyorlar..'

Ette fiyat oyunu!
Et fiyatlarındaki artış nedeniyle yaşanan tartışmalar sürüyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi ve Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı, kırmızı nın son 1 yıldır sürekli artış gösterdiğini belirterek, "Bunun nedeni besiciler" dedi. Bılıkçı, "Küçük besicinin elinde mal kalmadı ancak büyük besiciler, daha yüksek fiyata satmak için elindeki malı çıkarmıyor. Karkas fiyatlarının yükselmesini bekliyorlar. Biz de bu artışı tüketiciye yansıtamıyoruz. Sürekli et almak zorundayız. Mal arzında sıkıntı var, fiyatı sürekli artırıyorlar. Devamlı fiyat farkı vermemiz gerekiyor" dedi.

İSTEMİYORUZ
Çözüm için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın devreye girmesi gerektiğini vurgulayan Bılıkçı, "Biz ithal et istemiyoruz. Et fiyatlarının düşmesini istiyoruz. Bunu sağlayacak olan Bakanlıktır. Sektör olarak ihracat yapmak istiyoruz. Yurt dışından birçok talep var ama fiyatların yüksek olmasından dolayı talebi karşılayamıyoruz" diye konuştu. Bılıkçı, pastırmanın hayvanın en kıymetli yerlerinden yapıldığını vurgulayarak, fiyatlarının buna göre değiştiğini belirtti. Toptan satış fiyatlarına ilişkin bilgi veren Bılıkçı, antrikottan yapılan pastırmanın kilogramının 60-65 lira, bonfileden yapılanın ise 75 liradan satıldığını bildirdi. Bılıkçı, "Perakendeciler bunun üzerine bir miktar kâr koyuyor. Ancak 120 lira çok abartı bir rakam" şeklinde konuştu.

BU DA ALİ CENGİZ OYUNU
Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) isim hakkını kullanarak faaliyet gösteren franchise mağazalarının et satışı oyununda ikinci perde... "Et krizi yaşanıyor. ESK bize istediğimiz eti tedarik etmiyor" diye isyan eden mağazaların, toptan et satışı yapıp bu satışları da 'perakende satış fişleri' keserek devletten gizlediği belirlendi. Toptan et satışı yapmanın ESK tarafından kapatılma sebebi olduğunu bilen mağazalar, yüksek kâr elde ederken, kapatılmamak için de toptan satışlarını perakende gibi gösteriyor. Dışarıdaki et satış fiyatlarının altında ama perakende satışa göre de yüksek fiyata toptan satış yapan mağazalar, bu yolla hem restoranları kendine çekiyor hem de önemli kârlar elde ediyor. Edinilen bilgiye göre, son 2 yılda denetimlerde 16 mağaza kapatıldı.

Burcu ÇALIK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.