Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.05.2012 Gazete
ABONE OL

Ne mesai var ne maaş adaleti

ların en büyük derdi ordudaki maaş farkları. 28 yıl emek veren bir kıdemli başçavuş ile 8 yıllık bir üsteğmenin aldığı para aynı

Ne mesai var ne maaş adaleti
Türkiye Emekli lar Derneği Başkanı Ahmet Keser, astsubayların sorunlarını dile getirirken sadece adalet istediklerini dile getiriyor. Keser yaşadıkları adaletsizliği şu sözlerle anlatıyor: "Bizler sadece eşitlik ve saygı istiyoruz. Ne kimsenin aldığı maaşta, ne flamalı arabalarında, ne eşlerine tahsis edilen sivil plakalı sivil şoförlü araçlarda gözümüz var. Yüksekokul mezunu tüm devlet memurları yüksek kademede göreve başlarken, Türkiye'de bu hakkın esirgendiği tek kamu görevlisi bizleriz. Görev sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanamayacak bir çok devlet memurundan daha alt derece ve kademeden göreve başlatılıyoruz. Meslek yüksekokulu mezunu devlet memurları, 657 sayılı kanunun ortak hükümlerinde belirtilen derece ve kademelerin bir üst derecesinden göreve başlarlar. Oysa yüksekokul mezunu astsubaylar büro memurları ile aynı derece ve kademeden göreve başlamaktadır. Meslek yüksekokul mezunu astsubayların ve lisans mezunlarının da en alt derece yerine 8. dereceden göreve başlamasıyla adalet ve eşitlik sağlanmalıdır."

KENAN EVREN BAŞLATTI
Orduda donatım astsubayı olarak 25 yıl görev yapan Hayati Ergürbüz ise bu sorunun 12 Eylül Darbesi ile başladığını öne sürüyor. Ergürbüz "Kenan Evren bir konuşmasında, 'Teğmen üsttür, astsubay asttır' dedi. Bu tüm sorunlarımızın başlangıcı oldu."

32 YILLIK SÜREÇ İÇİNDE YAŞANAN DEĞİŞİM
1980'de kıdemli başçavuşun maaşı Yarbay'ın maaşına eşitti. Aynı süre görev yapan, aynı tahsil süresine tabi bir emekli subay ile astsubay kıyaslandığında aradaki maaş farkı %300'ü buluyor. Emekli bir Albayın maaşı % 5 eksiliyor. Kıdemli başçavuşun emekli maaşı ise % 48 eksiliyor. Bugün 8 yıllık bir üsteğmenin aldığı maaş 2 bin 710 lira. 28 yıllık bir kıdemli başçavuşun aldığı maaş ise 2 bin 750 lira. Kıdemli başçavuşun emekli olduğunda bu maaşı bin 300 liraya iniyor. Astsubayların tazminat hakkı da bulunmuyor. Astsubaylar saat sınırı olmaksızın nöbette, tatbikatta, gece eğitiminde, özel görevlerde bulunduğu halde mesai de alamıyor.
kalan karakter 1000

ÖZER SALİH OZEN ÖZER SALİH OZEN

Genel kurmayın teklifı çok yetesizdir emeklileri yok saymaktadır asıl feryat edenler 2 ve 3 derecelerden emekli 30 yıl görev yapmış olan geçim derdinden yapmış oldukları görevler unutup, evine ekmek götürmek, cocuğunu okutmak için bulduğu her işi yapmaktadır. Emekli olan 1. dereceden emekli astsb. ile 2. dereceden emekli astsb.arasında 400 TL. FARK VARDIR. şimdi bu fark 800 liraya çıkacaktır. BU ADALETMİDİR?

Aynı Görüşte misiniz?
evet105
hayır1
cevapla 15.05.2012 00:08
Ramazan AkkuÅŸ Ramazan AkkuÅŸ

Bu ülke nasıl 12 eylül Anayasasına tahammül edemiyorsa ki yeniden yazılıyor.İç Hizmet kanunu yok sayılıp yeniden çağın ve günün şartlarına göre yapılmalıdır.İç hizmet Kanununda hala Assubayların 1/4 düşmesi geçelim .Assubaylar 2.dereceye kadar düşer demektedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet100
hayır1
cevapla 14.05.2012 22:41
lazım değil lazım değil

Oğlundan küçük askeri öğrenci ile astlık üstlük ilişkisi yoktur Astsubayın. Yan yana geçerken birbirimizi yok sayarız. Kafamızı çeviririz öbür tarafa. Mecbur kaldığında muhatap olmaya amca mı dese yoksa babamı yanlışlıkla komutanım çıkarsa ağzından dünyası yıkılır. Yarım yamalak çıkan abiye de şükür. Ama asteğmen söz konusu olunca neden bizde yok saymıyoruz? kafamızı çevirip gitmiyoruz? Neden? Eğitimi mi fazla? Yoksa yaşımı? Evet evet kesin tecrübesi fazladır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet103
hayır2
cevapla 14.05.2012 22:23
kaptan kaptan

size katılıyorum,15 yaşında askeri lise(subay) 1. sınıfta okuyan öğrenci bile 25 yıllık assubaya sürtünerek geciyo çünkü ona sen geleceğin GEN-KUR.Başkanı sın diyerek eğitim veriliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet123
hayır2
cevapla 15.05.2012 01:32
CAN CAN

NİÇİN AYNI KAYNAKTAN EĞİTİM ALARAK BAŞARI VE KIDEME DAYALI RÜTBE OLMUYOR.YOKSA ASTSUBAY OLAN SUBAY OLAMIYORMU?

Aynı Görüşte misiniz?
evet71
hayır0
cevapla 14.05.2012 22:03
MECBURİSESSİZLER MECBURİSESSİZLER

Bugüne kadar en ufak bir hak arama fırsatımız bile olmadı. Ama artık yeter diyoruz, hakkımızı arayacağız, bizimde kanımızın kırmızı aktığını er geç anlayacaklar. Tüm TSK sistemini subaylar kendilerine göre ayarlamışlar, yurt dışı görevleri, kişisel-mesleki gelişim eğitimleri, tazminatlar, lojmanlar, orduevlerindeki kalite farkı, emir komutadaki sınırsız yetki, (emir sorgulanmaz masalı), 4 yıllık okul okuyup binlerce kişiyi yönetebilme imkanı, (ben yüksek lisans bitirmeme rağmen böyle bir yetkim yok eğer iş okumaysa sadece). gibi örnekler subayların işi ne kadar abartığının, adaletsizliğinin isbatıdır. Bu ordu subaydan mı ibaret. İmza atmaktan başka bir işe yaramayanlara artık pes diyoruz. TSK da birçok işi astsubay hazırlayıp, araştırmasını yapıp işi olgunlaştırır nihai duruma getirir ama subay altına imza atarak tüm işin üstüne yatarak işi yapmış gibi görünür. Sonunda üstün hizmetler, brüveler, takdirler onlara gider. YETER ARTIK. Bu saatten sonra bu işler eskisi gibi olmayacaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet100
hayır2
cevapla 14.05.2012 21:40
Ergün Ergün

Aynen katılıyorum eski filmlerde izlerdik baronlar köleler yani kast sistemi 3'üncü ve hatta 4'üncü Dünya ülkesinde yaşanamayacak haksız uygulamaların yaşandığı farklı bir dünya astsubaylar dünyası mali ve sosyal haklar olunca yok sayılan fakat bir iş olunca en ön saflarda gösterilen astsubaylar birde yaptığı iş beğenilmeyerek hakir görmeler yokmu en acısıda bu yıllarca kabuğumuzun içine çekilmiş yaşamışız artık kabuğumuza bir daha hiç girmemek üzere Kenan Evren denen zat Allah ona inşallah bize yıllarca çektirdiği gibi dermansız bir dert verirde çaresizliği en ücra en küçük damarlarında hisseder o ve onun gibi düşünen adalet ve hak soyguncuları

Aynı Görüşte misiniz?
evet130
hayır2
cevapla 15.05.2012 22:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.