Bugünkü
Takvim

Türkmen bölgesinde son durum

Üst Düzey yetkililer, Bayırbucak bölgesindeki son durumla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  • Dünya
  • 22.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.11.2015 20:41
ABONE OL
Türkmen bölgesinde son durum
Bayırbucak Türkmen bölgesindeki gelişmelerle ilgili olarak da Ankara alarma geçti. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen güvenlik toplantısında önemli kararlar alınırken Başbakanlık kaynakları 40 bin kişinin Bayırbucak bölgesinden veya 'ndan Türkiye'ye doğru yürüdüğü iddiasını yalanladı.

YAMADİ KAMPINA SIĞINDILAR
Rusya'nın bombardımanı ile kendine alan sağlayan Esed rejim güçlerinin ilerlemesi sonrasında Türkiye'nin sıfır noktasında, Hatay-Yayladağ tarafından 5 bin-5 bin 500 civarında kişi geldi. Yamadi Kampı'na yerleşen Türkmenlerin hertürlü ihtiyaçları karşılanırken, Başbakanlık kaynakları Yamadi Kampı'na bugüne kadar gelen mülteci sayısının 14 bin kişi olduğunu bildirdi.

SAVAŞMAK İÇİN GERİ DÖNDÜLER

Rusya'nın hava saldırıları ve Esed güçlerinin saldırılarından kaçan 507 Türkmen ailesi Türkiye sınırına geldi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Türkmen Dağı'nın bombalanması sonucu 2 bin kişi Türkiye'ye sığındı. Çocuklarını ve eşlerini Türkiye'ye bırakan Türkmenler savaşmak için topraklarına geri döndü. Öte yandan üst düzey yetkililer Kürt Dağı'ndan gelen kişi sayısının 2 bin-2 bin 500 civarında olduğunu bunların büyük bir kısmın Arap kökenli olduğunu bildirdi.

TÜM İHTİYAÇLARI KARŞILANDI

Rusya'nın bombardımanı ve rejim güçlerinin saldırılarından kaçan sığınmacıların tüm ihtiyaçları Başbakanlık AFAD ve Hatay Valiliği koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla karşılandı. Çalışmalarda STK'lar ve Türk Kızılayı yer almakta, UNİCEF destek verdiği bildirildi.

SIFIR NOKTASINDA HAREKETLİLİK

Başbakanlık'tan üstdüzey yetkililer, bölgedeki gelişmelere bağlı olarak ülkemize yönelebilecek nüfus hareketlerine karşı sınırın sıfır noktasında; kayıt kabul, sağlık, iaşe, güvenlik hizmetleri için tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşları hazır hale getirildiğini bildirdi. İlk etapta 510 çadır dağıtıldı. Dağıtılan çadır sayısının 1000'e varması bekleniyor. 2 bin adet aile hijyen kiti dağıtımı başladı ve olay bölgesine sevkedildi.

TÜRKMEN DAĞI DÜŞMEDİ KIZILDAĞ VE ZAHİYE DAĞI ESED'DEN GERİ ALINDI
Başbakanlık kaynakları stratejik değeri bulunan iki tepenin (Kızıldağ ve Zahiye Dağı ) Esed rejimi güçlerince ilk etapta ele geçirilmesi ve bombalamalar bir kriz durumu oluştu. Ancak, üstdüzey yetkililer Türkmen Dağı'nın düştüğü iddiasını yalanladı. Zahiye Dağı'nın Türkmen güçlerinde olduğunu bildiren kaynaklar, Rusya'nın bombardımanı nedeniyle durumun kritik olduğunu bildirdi.

kalan karakter 1000

turgut turgut

rus uçakları rahat dolaşmamalı anlayan anladı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.11.2015 08:14
öz.t. öz.t.

ucaksavar fuzesi sart rus ucaklari kolay bombalayamaz rusya bizi hice saymak istiyor gazi da kesin ruslar kasiniyor afganistana dönecekler ruslarin ne isi var suriyede verin sofistike silahlari.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 22.11.2015 23:34
NurYolu NurYolu

Rabbim yardımcıları olsun türkiye ne gerekiyorsa alenen yapmalı yardımsa yardım silahsa silah istikbaratsa istikbarat

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.11.2015 22:45
berna berna

zalim Esedin ve Rusyanin agir silahlari olsada Türkmen kardeslerimizin arkasinda Allah var, müminlerin güclü silahlari dualaridir,tüm müslümanlarin dualarini onlarla, evelAllah zafer Türkmen kardeslerimizin olacak yeterki dualarimizi eksik etmiyelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.11.2015 22:41
efe han efe han

sokaklarda yürüyen ülkücü kardeşim erdoğan silah gönderdiğinde fetö çetesiyle birlikte engel olmuştunuz değilmi.şimdi hangi yüzle bağırıyorsunuz.bahçeliye sorsanıza niye sizleri yanlış yönlendirdi.erdoğan onun için büyük lider.allah yolunu açık etsin size kaldıysa türkler yandı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 22.11.2015 22:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.