Bugünkü
Takvim

"Şaşırtıcı derecede dobra bir hüküm"

Başbakan 'ın gezisi yabancı basında da geniş yer buldu.

  • Dünya
  • 28.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.02.2011 12:48
ABONE OL
Şaşırtıcı derecede dobra bir hüküm
Yabancı basında yankı bulan Pazar günü başlayan gezisinde Başbakan 'ın, "Türk göçmenlerin entegrasyonuyla ilgili politikalar uluslararası hukukun ihlali" olarak tanımlaması, "şaşırtıcı derecede dobra bir hüküm" yorumu yapıldı.

BBC tarafından yansıtılan The Independent'ın haberinde, Almanya'daki Türk kökenli göçmenlerin karşı karşıya kaldıkları muamelenin Türkiye ile Avrupa'nın arasındaki çatlağı yeniden açtığını belirterek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk göçmenlerin entegrasyonuyla ilgili politikaları, "uluslararası hukukun ihlali" olarak tanımlamasına, "şaşırtıcı derecede dobra bir hüküm" yorumunu yaptı.

Öte yandan Almanya'da yayımlanan Deutsche Welle'in Almanya gezisine ilişkin haberinde, Erdoğan'nın Almanya'ya "yabancı düşmanlığı" ve "İslamofobi" uyarısında bulunduğunu bildirirken, Erdoğan'ın şu sözlerine yer verdi:

"Antisemitizm ne denli bir insanlık suçu ise İslamofobi de o denli insanlık suçudur. Irkçılık gibi bir insanlık suçudur. Başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde görülen yabancı düşmanlığını kaygıyla izliyoruz."

Almanya'da yaşayan Türklerin yanında olduklarını belirten ve Alman toplumuna uyum sağlamaları çağrısında bulunan Erdoğan konuşmasında, Alman siyasetçilerden de yabancı düşmanlığının önüne geçmelerini istedi.

Almanya'da sürgünde yaşayan Türk aydınlarını Türkiye'ye davet eden Erdoğan, "Geçmişte yaşanan baskılar nedeniyle, ifade özgürlüğünde yaşanan sıkıntılar nedeniyle, Avrupa'ya göç etmek zorunda kalan, Almanya'da yaşamak zorunda kalan sanatçılarımızı, yazarlarımızı da bu vesileyle ülkelerine, Türkiye'ye dönmeye davet ediyorum" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

dobra yorum dobra yorum

aynen katılıyorum riza bey bu memleketin başına gelen en önemli lider hakkı ödenemez

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır6
cevapla 28.02.2011 14:10
yazici riza yazici riza

yok böyle caliskan bir basbakan türkiyenin ufku degisti gercekten

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır6
cevapla 28.02.2011 13:41
yazici riza yazici riza

türkiyeyi saha kaldiran basbakan hic yorulmuyor heryerde göre


bilirsiniz allah yolunu acik etsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 28.02.2011 13:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.