Bugünkü
Takvim
  • Bugünkü Takvim
  • 14.05.2019

Emekliye çifte bayram

Bu yıl iki ikramiye ödenecek. İlki için beklenen tarih . Emekli aylığı bu tarihe kadar bağlananlar da çifte fırsattan yararlanabilecek...

Emekliye çifte bayram
Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yıl çift ikramiye alacak. İlk bayram ikramiyesi için beklenen tarih 27-31 Mayıs. Emekliler 'na maaşları ve bin lira tutarındaki ikramiyeleri cebinde girecek. İşte ikramiye ile ilgili bilinmesi gerekenler:

NE ZAMAN ÖDENECEK?
Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran'da kutlanacak. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle emeklilere bayram ikramiyesinin bu ayın sonunda ödenmesi bekleniyor. Emeklilerin hesabına ödemeler büyük ihtimalle 27-31 Mayıs arasında yatırılacak. Kurban Bayramı ise 11-14 Ağustos'ta kutlanacak. İkramiyenin de bu tarihten önce 5-9 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor.

KİMLER YARARLANACAK?
Ödemenin yapıldığı tarihte 'dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara veriliyor. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödeniyor.

NE KADAR VERİLECEK?
Yasaya göre, Ramazan ve bayramları öncesi ödenecek ikramiye tutarı bin lira. Emekliler bin lira alıyor.

EMEKLİ VEFAT ETMİŞSE NE OLACAK?
Bu kişinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlara ölüm aylığı oranında ikramiye ödeniyor.

2 AYLIK ALANLAR NE YAPACAK?
İki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise ona dosyadaki orana göre ikramiye hesaplanıyor.

ERKEN MAAŞ
Memur emeklileri maaşlarını her ayın 1'i ile 5'i arasında alıyor. Ramazan Bayramı 'a denk geldiği için, maaş ödeme tarihi ayın 4'ü ve 5'i olanlara ödemelerinin daha önce verilmesi söz konusu olabilecek.