Bugünkü
Takvim

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. 'tan erkeklere sıcak uyarısı

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. , aşırı sıcağın erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Şu bilgileri verdi:

Erkeklere sıcak uyarısı

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. , aşırı sıcağın erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Şu bilgileri verdi:

Erkeklerin üreme sağlığında çevresel faktörler ne kadar etkilidir?
En az yaşam şekli ve genetik faktörler kadar ilgisi vardır.
Erkeklerin vücut sıcaklıkları 36,5-37 dereceyken testislerin ideal sperm üretme sıcaklığı 34 derecedir.
Testislerin sperm üretim mekanizmasının korunabilmesi için testis ısısını arttıracak unsurlardan uzak durulması gerekir. Aksi takdirde ısı artışına bağlı olarak sperm üretimi olumsuz yönde etkilenebilir.

Bu durumdan korunmak için neler yapmak gerekir?
Erkeklerin testisleri anormal şekilde ısıtan tüm durumlardan uzak durmaları gerekiyor. Erkekler çalıştıkları iş ortamında gereğinden fazla ısıya maruz kalıyorlarsa mümkünse iş değiştirmeli, kalın kumaşlı içi çamaşırları ile kıyafetlerden uzak durmalı ve testis ısısını artıracak laptop kullanım alışkanlıklarından kaçınmalıdır.
Ortam sıcaklığı sperm üretim mekanizmasına zarar verip testisleri sperm üretemez hale getirebiliyor.

Varikosel rahatsızlığının kısırlığa olan etkisi nedir?
Varikosel, Türkiye'de her 5 erkekten birinde görülüyor.
Hastalık, testisleri anormal şekilde ısıtıyor. Varikosel de tedavi edilmediği durumda kısırlığa sebep olabiliyor. Bu durumda hastaların üroloji ve androloji uzmanlarına başvurmaları gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.