Bugünkü
Takvim

Hamburger anneliğe engel

Hamburger anneliğe engel
Araştırmalar, kısırlığın tüm dünyada ve ülkemizde hızla yayıldığını gösteriyor. Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren ; obezite, hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, endüstriyel beslenme alışkanlığı ve ileri yaşta çocuk sahibi olma planlarının kısırlık oranını artırdığını belirtiyor. Fast food yiyeceklerin ve ileri yaşlarda yapılan evliliklerin çocuk sahibi olmayı engellediğini söyleyen Op. Dr. Işık, sigara kullanımının da kısırlığa neden olduğunu belirtiyor. "İçerisindeki toksik maddeler kana karışıp erkekte testislere, kadında yumurtalara ulaşır. DNA'sı hasarlı olan sperm ve yumurta hücrelerinin oluşmasına neden oluyor. Bu iki hatalı kromozoma sahip ürünün birleşmesiyle sağlıklı bir gebelik elde edilemiyor. İleri yaşta çocuk sahibi olunması planlanıyorsa, erkeğin androloji uzmanı kadının ise kadın hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekiyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.