Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 31.10.2015 Gazete
ABONE OL

Kaçak yayın

ve ekibi yine hukuku çiğnedi! Firardaki Akın İpek'in sözde gazetecileri 'nın propagandasını yapan korsan gazete çıkardı. Söz konusu yayının 'ın 'i tarafından basıldığı iddia edildi...

Kaçak yayın
İpek Koza Grubu gazetelerine kayyum atanması ardından, Bugün ve Millet gazetelerinde çalışan FETÖ sempatizanı sözde gazeteciler, örgütün propagandasını yapan alternatif korsan gazete çıkardı. Bugün ve Millet Gazetesi'nin Mecidiyeköy'deki tesislerinde hazırlanmayan gazeteler dün akşam saatlerinde sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Bugün ibaresi önüne 'Özgür' ifadesini koyarak eski çalışanlar tarafından çıkartılan gazete bayilerde de 1 liraya satıldı. Örgüt sempatizanları www.ozgurbugun.com adresi üzerinden künyesiz şekilde korsan gazeteyi koyarak basın kanunu açısından suç işledi.

'KAYYUM DAVA AÇMALIDIR'
Avukat Cüneyt Toraman, bu korsan gazete girişiminin suç olduğunu belirtti. Toraman, "Kayyum tayin edildiği şirketlerin marka değerini korumakla yükümlüdür. Gazetenin adının-yasal bir yetki/devir söz konusu olmadan kullanması haksız rekabet teşkil eder. Kayyum, bu kişilere tazminat davası ve ın önlenmesi için dava edebilir. Bugün adı ve türevlerini, görsel olarak tüketiciyi yanıltabilecek ve iltibas (yanıltmaya) yol açabilecek nitelikte logoların renklerin kullanılması da yasaktır. Kayyum bu girişime dava açmalıdır" dedi.

ESKİ PATRON SANAL ALEMDE
Korsan Millet gazetesini sosyal medyada ilk paylaşan ise görevden alınan genel yayın yönetmeni Değer Özergün oldu. Gazetenin firar eden eski sahibi Akın İpek de korsan gazeteleri sosyal medya hesabından paylaştı. İpek'in gerçek gazeteler ile korsan gazeteleri yan yana koyup propagandaya soyunması dikkatlerden kaçmadı. Diğer taraftan Bugün Gazetesi'nin taklidi olan Özgür Bugün isimli bir gazete de dün bayilere dağıtıldı. Yasa dışı şekilde basılan gazetenin mizanpajının Zaman gazetesi tesislerinde hazırlanıp basıldığı iddia edildi.

TWEET'İNE YALANLAMA YOK
Zaman gazetesi parlamento muhabiri Habip Güler önceki akşam sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından kaçak gazeteyi Hürriyet'in bastığını yazdı. Bu nedenle Aydın Doğan ve Hürriyet'e teşekkür etti. Ancak Habip Güler daha sonra gündemi sarsan bu tweet'i hesabından kaldırdı. Kısa sürede sosyal medyada yayılan bu iddianın, Doğan Grubu ve Hürriyet tarafından yalanmaması da dikkat çekti. Bu gelişme söz konusu gazetenin Doğan Medyası tarafından basıldığını doğrular nitelikteydi. Öte yandan korsan gazetede kayyum görevlilerinin hedef gösterildiği, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) propagandasının yapıldığı görüldü. Söz konusu korsan gazetenin halen Bugün gazetesinde çalışmakta olan bazı muhabirler tarafından sosyal medyada yayınlandığı görüldü.

DOĞAN KLASİĞİ!
Himmet paralarını aklayıp FETÖ'nün propagandasını yapan Paralel gazetelere en büyük destek 'dan geldi. Hürriyet'in künyesi bile belli olmayan illegal gazeteyi bastığı iddia edildi.

Pensilvanya'daki malikanesinde yaşayan Fethullah Gülen, kendisine bağlı olan gazetelere doğrudan müdahele ediyor. Zaman gazetesinin gölge yayın yönetmeni olan Gülen'in şimdi de korsan gazetelerin talimatını verdiği öne sürüldü.