Bugünkü
Takvim

Cübbeli siyaset

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yarıgtay'ın açılış törenine 'O konuşursa katılmam' dedi. Ama Başkanlar Kurulu, yüzde 52 oyla seçilen Erdoğan'a "Gelmezsen gelme" diyerek küstahlık etti. CHP'li TBB Başkanı 'na vize verdi.

Cübbeli siyaset
Yeni Türkiye'ye karşı direniş gösteren kurumlardan biri de Yargıtay oldu. Yargıtay, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'konuşursa katılmam' dediği Türkiye Barolar Birliği'nin CHP'li Başkanı Metin Feyzioğlu'nun 1 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış töreninde konuşma yapması yönünde karar verdi.

SÖZDE ÖZGÜRLÜK!

Yargıtay Başkanlar Kurulu, Feyzioğlu'na bu kez zaman sınırlaması koydu, 25, 30 dakika konuşmasını istedi. Yargıtay Başkanı Ali Alkan, seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, açıklaması üzerine, konuyu Başkanlar Kurulu'na götürme kararı almıştı. Alkan'ın çağrısı üzerine dün tek gündem maddesiyle toplanan Kurul, 1 Eylül'de yapılacak adli yıl açılış töreninde Feyzioğlu'nun konuşma yapması yönündeki teamülün devamına oy çokluğuyla karar verdi. Kurul'un ardından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise "Toplantı sonucunda yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın, adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın, ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiği kararlaştırılmıştır" denildi. Başbakanlık kaynakları ise konunun ifade özgürlüğüyle bir ilgisi olmadığını belirtti. Kaynaklar, Barolar Birliği Başkanı'nın konuşmasının protokol kurallarında olmadığını, sadece bir teamül olduğunu, ev sahibinin Yargıtay olduğunu, burada Yargıtay Başkanı ve yargı mensuplarının konuşma yaptığını, ancak Barolar Birliği Başkanı'nın açılış törenini siyasete ayar verme platformu gibi kullandığını, bunun kabul edilemeyeceğini vurguladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 1 EYLÜL'DE KIBRIS'TA OLACAK

Erdoğan, 14 Ağustos'ta yapılan AK Parti 13. Kuruluş yıldönümü resepsiyonunda gazetecilerin Feyzioğlu'nun adli yıl açılışına katılması halinde tavrının ne olacağının sorulması üzerine şunları söylemişti: Eğer Yargıtay, Baro Başkanını çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanını dinlemek durumunda değil. Bugüne kadar bu tür şeyler olduysa artık bunların reforme edilmesi lazım. Bütün bunlara rağmen Yargıtay Başkanı orada konuşacaksa, Yargıtay Başkanını ben de seve seve dinlerim, Yargıtay'ın başı olduğu için dinlerim... Bu arada Feyzioğlu'nun konuşması halinde törene katılmayacağını açıklayan Erdoğan'ın programı geçtiğimiz hafta netleşmişti. Erdoğan'ın 1 Eylül'de KKTC'yi ziyaret edip, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'yla bir araya geleceği belirtildi.

kalan karakter 1000

Samim Samim

Kendilerini millet iradesinden yüksek görenler yedikleri tokatlardan usanmadılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 26.08.2014 23:10
real real

dünyanin hic bir yerinde yargitay hükmete karsi calismaz sadece darbeyi destekliyen darbe sevdalisi olan yargitay yani satilmis yargitay hükümete karsi calisir misrirda oldugu gibi mesela, bu verilen kararla, tarafsiz olmasi gereken yargitay tarafsiz olmadigini görmüs olduk erdoganin dedigi gibi, akli basinda vatan sever insan gercekleri zaten görüyor,

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 26.08.2014 22:37
Hayrus Hayrus

Bütün yorumcuların hepsini tasdik ediyor ve kucaklıyorum. Sagduyulu yazılar bunlar. Bu kepçe kulak siması bbozuktan adam çıkmaz Sevilmiyor diye c h p aralarına almıyor bile.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 26.08.2014 21:24
kalender kalender

bu rezil kisiyi konusupta gündemde tutmayin lütven .oda kendini adam sannip basbakana . pardon cumhur baskanina kafatutar sonra.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 26.08.2014 21:14
Zaf-er Zaf-er

Eski Türkiye’nin Giciklari, Kendi kendilerinin karikatürleri.
Yapmiş olduklari Reziliklerden onurlanan, Kepaze şempanzeler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır4
cevapla 26.08.2014 19:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.