Bugünkü
Takvim

!

, 4+4+4 ve 5 yıllık üniversiteyi (1 yılı hazırlık) özel okulda okuyan öğrenciler için ödenecek ücret bir servet: 646 bin TL

ABONE OL
Paralı eğitim!
'Oku adam ol' atasözünü duymayan yok... Ancak Türkiye'de çocuğunu özel okulda okutmak isteyenler, büyük bir serveti gözden çıkartmak zorunda. Öyle ki, 1 yılı olmak üzere 5 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaokul, 4 yıl lise ve 1 yılı hazırlık olmak üzere 5 yıl da üniversite eğitiminin maliyeti ortalama 646 bin TL.

PROFESYONEL VELİ
Eğer çocuğuna 18 yıllık eğitimi Türkiye'deki özel okullarda verdikten sonra, yurt dışında 2 yıllık master yaptırmak isteyenler 100 bin TL daha ödemek zorunda. Hem Türkiye hem de yurt dışında okulların talep edeceği diğer (yemek, eğitim, servis, aktivite, profesyonel destek ve konaklama gibi) ücretlerin de düşünülmesi halinde bir 100 bin TL daha ödeyecek olan veliler için 'Profesyonel ebeveyn' yakıştırması hiç de şaşırtıcı değil.

İŞ HAYATI ÖNEMLİ
Kısaca çocuğunuzun CV'sine 'yurt dışı' diplomasını da eklemek istiyorsanız, 846 bin TL'lik bir banka hesabı şart. Aklınızın daha da karışmaması için bu fiyatlara, okulların yıllık zammı eklenmedi. 18 yıllık ''in ardından çocuğunuzun atılacağı iş hayatında alacağı maaşın, tatmin edici olması kuşkusuz velilerin en büyük umudu.

TED (ANAOKUL 1 YIL): 48 bin TL
ENKA (İLKÖĞRETİM 4 YIL): 152 bin TL (Yıllık zamlar hariç)
AÇI OKULLARI (ORTAOKUL 4 YIL): 136 bin TL (Yıllık zamlar hariç)
SEV OKULLARI (LİSE 4 YIL): 140 bin TL (Yıllık zamlar hariç)
KOÇ ÜNİVERSİTESİ: (1 YIL HAZIRLIK 5 YIL): 170 bin TL)


ELÇiN ÇAMKAYA

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.