Bugünkü
Takvim

Canavar değil

Türk kimyager Prof. Dr. , 'nde 3 yıl araştırma yaptı. Dünyanın en büyük madeninin burada yattığını ortaya çıkardı. Gölde, 50 bin tona yakın bulunan uranyumun piyasa değeri, 7.5 milyar dolar olarak açıklandı

Servet canavarı
Efsanelerle gündeme gelen 'nden canavar değil çıktı! Bilim adamları gölde kirlilik ararken 7.5 milyar dolarlık uranyum buldu. Elazığ Fırat Üniversitesi'nden Kimyager Prof.Dr. 'ın, geçtiğimiz ay International Journal of Pure and Applied Chemistry (IJPAK) dergisinde, Van Gölü'nde yüksek oranda uranyum olduğuna ilişkin bir makalesi yayınlandı. Yaman ve ekibi, 3 yıl boyunca Doğu Anadolu'daki tüm göl ve akarsuları tahlil etti. Dicle ve Fırat'da litrede 1 mikrogramdan az, Van Gölü'nde ise litrede ortalama 76 mikrogram uranyum bulundu. Karadeniz suyunda 2, Akdeniz suyunda ise 4 mikrogram uranyum tespit edildi.

MADEN ZENGİNİ
Van Gölü'nün 600 kilometreküp olan su rezervi dikkate alındığında gölde 50 bin ton uranyum bulunduğu anlaşılıyor. Araştırmada ayrıca Van Gölü'nde uranyumun yanı sıra "zirkonyum" ve "molibden" elementlerinin de yüksek çıktığı tespit edildi. Bu durum, bölgede uranyum minerallerinin oluşumunu destekliyor.

DESTEĞİ
Van Gölü'ndeki kirliliği araştırmak için analiz yaparken yüksek oranda uranyum olduğunu tespit eden Prof. Dr. Yaman, çalışmalarını 3 yıl boyunca sessizce yürüttü. Uranyum çalışmasının sonuçlarını, dünyaca kabul gören bir dergide yayınlayarak güvenceye aldı. Nükleer üretimi için gerekli olan uranyumun Van Gölü'nden çıkartılması için yeni bir çalışma başlatan Prof. Yaman'a İstanbul Teknik Üniversitesi'nden de destek geldi. TÜBİTAK'tan da araştırma desteği istendi. Araştırmacılar, Van Göl'ünde uranyum madenini toplayacak polimerik bir reçine çalışması başlattı.

EŞİNDEN BİLE GİZLEDİ
Bu polimerin hammadesi, İzmir Aliağa'daki fabrikadan alınıp modifiye edilecek. Böylelikle Türkiye, kuracağı Nükleer Reaktörlerinde kullanılacak olan uranyum hammadesini dışarıdan almayacağı gibi ihracatını da yapabilecek. Uranyum araştırmasını eşinden bile gizlediğini anlatan Prof. Yaman ise "Açıkçası şok oldum. Aylarca ne yapacağımı, kime söyleyeceğimi bilemedim. Şimdi yapılması gereken
bu uranyumu çıkartmak" dedi.

KİLOSU 220 DOLAR
Maden Tetkik ve Arama Kurumu, Türkiye'nin karadaki uranyum miktarının 9 bin ton olduğunu tahmin ediyor. Ancak henüz ülkemizde uranyum çıkartılmadı. 5 bin megawatt bir santral için yılda bin ton uranyum gerekiyor. Uranyumun kilogramının 220 dolara kadar çıktığı düşünüldüğünde, ortalama 150 dolardan bile hesaplansa Van'daki 50 bin tonluk rezerv, 7.5 milyar dolar ediyor.


Safure CANTÜRK

kalan karakter 1000

misafir72 misafir72

Kimse merak etmesin.. yarin bu uranyumun kalitesi dusuk diyerek ustunu kullendirirler

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 07.08.2011 19:37
husnu husnu

bu degerler dogru durust degerlendirilse cari acik makasi yok olur petrolu hararndaki o buyk baraji ve mayinli arazileri sorunumuz olan tarim gap vazifesini gorse neden milyonlarca ton buyday alalim yada hayvan eti ki biz hayvan eti ihrac ediyorduk bircok fabrikamiz modere edilse medrinazisyon sonunda motor silah araba fabrikasi olur silah fabrikasi olur milyar dolarlar petrola gidiyor petrol yataklarini pkk.tuzagi deyip pkk yi tasseron olarak kullaniyhorlar bircok seyi imal etmiyelim diye kafamizi bu pisliklerle meskul ediyorlar.PENDAGONU basbakan hemen kurdurmali secim oncesi bu vadi verdi ankaraya pendagon dunyanin en buyuk istihbaratlarindan birini dedi kurmalilar en kisa zamanda gecici bir ofis kurmalilar tum guvenlik birimleri ayni binada olamli beraber calismali aninda istihbarat esit olarak tum primlere ulastirilip haberdar edilmeli dunyadan haberdar olunmali kgb fbi ingiliz israil bu servisler dunyayi aninda karis karis bilip haber veriyorlar bizde bir an once bunu yapmaliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 07.08.2011 15:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.