;

Düğün sandığı

'da Ertuşi i'nin düğününde bir ilk yaşandı. Dillere destan törende davetliler bahçedeki sandığa 8 kilo ile 300 bin TL attı

Düğün sandığı
düğünlerinde geline kilolarca lması 'geleneği' yine bozulmadı ancak bu kez arada 'küçük' bir fark vardı! 'da 'nin düğünü mensubu 'nin Zeki Zeydanoğlu ile Yazgül Sarı dillere destan bir düğünle dünya evine girdi. 3 gün 3 gece devam eden düğünde gelin düğün alanına 250 araçlık bir konvoyla getirildi. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı düğünde halaylar çekildi. Davetliler için hazırlanan düğün yemeğinde 3 büyükbaş ve 20 küçükbaş hayvan kesildi. 250 kilogram pirinç, 600 kilo sebze ve 250 kilo yoğurt harcandı. Düğünde ilk defa gerçekleştirilen bir uygulamayla takılan takılar bir zarfın içine konularak oluşturulan iki sandığın içine atıldı. Damat ile geline takılar ayrı ayrı takıldı. Damada takı için oluşturulan sandıklardan 300 bin TL çıktı. Geline ise 8 kilogram altın takıldı. Takı takma töreni sırasında davetlilerin oluşturduğu uzun kuyruklar ise dikkat çekti. Aşiretin ileri gelenlerinden Ali Teknaz, "Ekonomik durumu iyi olmayan insanlarda, durumu iyi olan kişiler karşısında bu nedenle zor durumda kalabiliyorlar. Biz de bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için sandık sistemini getirdik" dedi. Düğüne katılanlar ise sandık uygulamasından oldukça memnun olduklarını belirterek, "Bu sayede kimin ne taktığını düğün sahibinden başka kimse bilmeyecek" dedi.
  • 13 Temmuz 2010, Salı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.