Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.12.2019 16:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.12.2019 16:23
ABONE OL

Gözler zam oranında! ve zam oranı ne kadar olacak? Zam oranı ne zaman açıklanacak?

ve zam oranı ne kadar olacak? Şu sıralar milyonlarca vatandaşın gözü asgari ücrete yapılacak zam oranına çevrildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işveren ve işçi sendikaları ilk toplantıyı geçen hafta, ikinci toplantıyı ise salı günü gerçekleştirdi. Asgari ücret zammı için 3'üncü toplantı 17 Aralık 2019 Salı Günü işverenlerin temsilcisi TİSK'in ev sahipliğinde yapılacak. Peki, asgari ücret zam oranı ne zaman açıklanacak? İşte asgari ücret görüşmelerine dair detaylar...

Asgari ücret ve AGİ zam oranı ne kadar olacak?

Asgari ücret zam oranı ne zaman açıklanacak sorusu Aralık ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde çok araştırılanların arasında yer aldı. Asgari ücret zammı için ilk iki görüşme tamamlandı. TİSK'in ev sahipliğinde üçüncü toplantı 17 Aralık 2019 Salı günü gerçekleştirilecek. Milyonlarca vatandaş şimdi görüşmelerden çıkacak sonucu bekliyor. Peki, Asgari ücret ve AGİ zam oranı ne kadar olacak? İşte görüşmelere dair merak edilen gelişmeler...

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret zammı 4'üncü toplantıda belli olacak. 4'üncü toplantının tarihi 17 Aralık'ta TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantının ardından belli olacak. Komisyon kararını 1 Ocak öncesi açıklayacak ve ilk maaşlar 1 Ocak'ta hesaplarda olacak. Asgari ücret zammından 7 milyon çalışan faydalanacak.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI NE ZAMAN YAPILACAK?

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da TÜİK'in verilerini önceki seneler olduğu gibi dikkate alacaklarını belirterek, "Her ne kadar TİSK buna itiraz ediyorsa da elimizde başka bir veri olmadığı için TÜİK'in verilerini bu yıl da değerlendireceğiz." dedi.

Irgat, bugünkü toplantıyla ilgili Hak-İş ve DİSK'i bilgilendireceklerini de sözlerine ekledi.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde 2 Aralık'taki ilk toplantıyla başlamıştı.

Komisyon, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında üçüncü toplantısını 17 Aralık'ta TİSK'in ev sahipliğinde yapacak.

ASGARİ ÜCRET 1.TOPLANTISINDA NELER YAŞANDI?

Asgari ücret belirleme komisyonu ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleşirdi. Toplantıda açılış konuşmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Selçuk yaptığı konuşmada asgari ücretin dünya genelindeki pozisyonuna değindi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik asgari ücretle ilgili bugün yaptığı açıklamada, "Bakanlık, işçi tarafı, işveren tarafı. Bunun bir geleneği var. Her taraf kendi pozisyonunu açıklayacak. Ortak bir noktada çözüm bulunmasıyla ilgili yaklaşım var. Bakanlığın yaklaşımı da hadisenin bileşenleriyle ortak bir nokta çıkarabilmektir. Hiç kimsenin tam olarak dediği olmuyor. Eminim ki bütün taraflar optimum bir noktada sistemin sürdürebilmesi açısından aynı mutabakatla gerçekleştirirler diye bir umudumuz var. Sürecin nasıl işleyeceği açıktır. Bakanlığımızın konuyla ilgili hassasiyet gösterdiğini biliyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türk-İş'in 23. Olağan Genel Kurulu'nda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, konuşmasında asgari ücret tespit çalışmalarına da değindi.

"Gündemde 2020 asgari ücreti var. Bunun kararını asgari ücret tespit komisyonu verecek." diyen Atalay, "Bir sendikamız 3 bin 200 lira olsun dedi. 6 bin diyen var, 10 bin diyen var. Biz bir kişinin yaşam maliyeti olan 2 bin 578 lirayı önerdik. Arkadaşlar bu rakamın üzerinde pazarlık yapacaklar." dedi. Atalay 2 bin 578 TL'nin altındaki pazarlıklarda masada bulunmayacaklarını da sözlerine ekledi.