Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.03.2019 Gazete
ABONE OL

'ye akını

Kimlikle geçiş imkanı ile lılar ’ye akın etti. 2016’da 1 milyon 45 bin olan Ukraynalı sayısı, geçen yıl 1 milyon 386 bine yükseldi. ile için de çalışmalar sürüyor.

Ukraynalı akını
ile arasında başlatılan kimlikle geçiş süreci Ukrayna'yı Türkiye'nin en önemli turizm pazarlarından biri haline getirdi. Alanya ik İşletmeciler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Bu ülkeden 2018'de 1 milyon 386 bin ziyaretçi ağırladık" dedi. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen Uitt 2019 fuarında konuşan Dahaoğlu, Ukrayna pazarının her geçen yıl Türkiye için geliştiğini aktararak, "Kimlikle geçiş imkanının sağlanması bu yükselişin en büyük sebeplerinden biri oldu" diye konuştu.

VİZESİZ SEYAHAT MASADA
ile de imkanı masada. 'da Rusya Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist artışını görmekten mutluluk duyuyoruz. Vize konusunda birlikte çalışıyoruz. Resmi pasaport sahipleri ve TIR şoförlerine yönelik vize kolaylığı konusunda Putin belge imzalamıştı. Beklentimiz vatandaşlarımıza vizenin tamamen kaldırılması" diye konuştu.

TURİZM COŞTU
Türkiye, yılın ilk 2 ayında yüzde 7.4'lük artışla 3 milyon 209 bin 734 yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Ocak ayında üçüncü sırada yer alan yılın hem ilk 2 aylık döneminde hem de Şubat ayında ikinciliğe yükseldi. Türkiye'ye ilk 2 ayda en çok yabancı ziyaretçi yüzde 18.63'lük artış ve 274 bin 475 ziyaretçi ile 'dan gelirken, yüzde 19.90'lık artış ve 235 bin 732 ziyaretçi sayısı ile Almanya ikinci oldu. İlk 2 ayda Rus turist sayısındaki artış da devam etti.