Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.03.2017 Gazete
ABONE OL

Sertifika ile alma dönemi

Sertifika ile ev alma dönemi
Vatandaş küçük paylar alarak sahibi olacak, sertifikalar mega projelerle devam edecek. Bu kapsamda ilk gayrimenkul sertifikası ihracı TOKİ- Makro İnşaat ortaklığında gerçekleştirilecek. Küçük yatırımcının, gayrimenkul projelerinden pay satın alarak projelere topraktan ortak olabileceği halka arz sistemi, ilk olarak İstanbul Başakşehir'deki Makro İnşaat'ın projesi Park Mavera 3 ile başlıyor. Sertifika pay başına 42.5 liradan halka arz edilecek. Sertifikalar pay piyasasında, inşaatın teslim süresi olan 36 ay boyunca Borsa İstanbul'da işlem görecek. Bu süre boyunca ise paylar istenildiği gibi alınıp satılabilecek. Talebin 29-31 Mart'ta toplanacağı ihraç öncesinde konuşan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, sertifikaların mega projelerde kullanılması için de çalıştıklarını söyledi. Turan, ileride mega projelere yönelik sertifika ihraçlarının da olacağını anlattı. Bahçeşehir bölgesinin metrekare fiyatlarının 5-5 bin 500 lira arasında olduğunu anlatan Makro İnşaat Başkanı Ercan Uyan ise sertifika ihracının pay başına 42.5 lira olduğunu, yüzde 20 avantajlı fiyatlarla ihracın yapılacağını kaydetti.

SİSTEM NASIL?
Hangi dairenin kaç pay ile alınabileceği belirlenecek.
Ev almak isteyen, bu miktara göre pay toplayacak.
Proje tamamlandığında yeterli miktarda pay varsa, tapu harcı ve KDV ödenip ev teslim alınacak.
Ev alacak kadar payı olmayanlar pay adedinin değerini alacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.