Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2017 Gazete
ABONE OL

1 Nisan müjdeleri

ucuzluyor. Konutta KDV kaldırılıyor. yasağı yumuşatılıyor. Memurlara ikinci emeklilik geliyor. 5 milyon kişinin prim borcu siliniyor.

Milyonlarca memura emeklilik müjdesi!
1 Nisan tarihi ile birlikte çok önemli yasalar yürürlüğe girerken milyonlarca vatandaş için de önemli bir dönem başlamış olacak. Memurlar ve 250-1000 çalışanı bulunan özel sektör işletmeleri, 1 Nisan itibariyle otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olacak ve çalışanların prime esas kazançlarının yüzde 3'ü her ay BES için kesilecek. 1 Nisan'la birlikte, yaklaşık 2.5 milyon memur ile 1.5 milyon özel sektör çalışanının sisteme dahil olması bekleniyor. Genel sağlık Sigortası'nda sistem, 1 Nisan'dan itibaren değişiyor.

53 LİRAYA SAĞLIK
Genel Sağlık Sigortası primleri 53,32 liraya düşerken; borçlar da yapılandırma ile hem düşecek hem de 12 taksitte ödenebilecek. Gelir testine girmediği için tavan tutardan borcu birikenler, kolayca bundan kurtulacak. Yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, satış bedelini yurtdışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları işyeri ve konutta KDV ödemeyecek. Daha önce kayıt dışı çalışanlar için işverenlere getirilen 1 yıllık teşvik yasağı yumuşatılıyor. Bundan sonra çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri ilk tespitte sadece bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle yasağına maruz kalacak. Nisan ayında başlayacak uygulamadan halen teşvik yasağı devam eden işyerleri de yararlanacak. Yaklaşık 20 milyon sürücüyü yakından ilgilendiren nda, sürücüye yönelik poliçe düzenlenmesi 1 Nisan'da başlıyor. Buna göre, tavan fiyat uygulamasına geçilecek. Hasar kademelerine göre tavan fiyat belirlenecek ve sigortacılar bu fiyatın üzerinde poliçe kesemeyecek.

kalan karakter 1000

çapraz çapraz

ne ikinci emekliliği şimdi kesilen parayı 56 yaşından sonra alırsınız biriken para bitince ödeme de yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.03.2017 12:46
Selma Selma

Sigorta öncesi dogum borçlanmasi yasasini bekliyen anneler için ne zaman bir düzenleme yapilacak bizleri hükemetimiz neden unuttu emekli etmek istemiyormu biz fazla bir sey istemiyoruz borçlandigimiz senenin ödemesini yapip emekli olmak istiyoruz sayin basbakanimizdan annelerin sesini duymasini çok rica ediyoruz yasimizdan dolayi bizleri ise alan yok prim gün sayisi ve çalisma sürelerini tamamliyamiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 26.03.2017 08:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.