Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.03.2017 Gazete
ABONE OL

Kadına 6 koldan destek

Hükümet; kadın istihdamını artırmak ve annelerin iş hayatından kopmaması için tüm imkanları seferber ediyor. Prim destekleri ve kredi gibi teşvikler yürürlükte.

Kadına 6 koldan destek

İstihdam seferberliği başlatan hükümet, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık da uyguluyor. Kadın istihdamını artırmak ve annelerin iş hayatından kopmaması için tüm imkanlar seferber ediliyor. İşte desteklerden bazıları:

● Yıl sonuna kadar işe alınacak her yeni işçi için aylık 666 lira prim, 106 lira da vergi desteği sağlanıyor. Kadınlara öncelik tanınıyor.

● 31 Aralık 2020'ye kadar mesleki belge sahipleri ile 18 yaş üstü kadın ve 18-29 yaş arası genç eleman alanların işveren priminin tamamı 48 aya kadar İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

● Aile Bakanlığı, iş kurmak isteyen kadınlara 15 bin liraya varan faizsiz kredi sağlıyor. Kredi için 2 yıl geri ödeme istenmiyor. Bu sürenin ardından kadınlar, kazandığı paralarla 6 yılda eşit taksitlerle geri ödemeyi yapabiliyor. KOSGEB de kadın girişimcilere 50 bin lira hibe devlet destekli kredi imkanı sunuyor.

● Sosyal Güvenlik Kurumu; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa'da 'çalışan annelere bakıcı desteği' sağlıyor. Annelere ayda 416 euroya (bin 619 lira) kadar yardımda bulunuluyor.

● Annele rin çalışma hayatından kopmaması için 'torun bakan büyükannelere maaş' projesi başlatıldı. Büyükanneler, bu kapsamda 12 ay süreyle 425 lira maaş alacak. Proje başarılı olursa yaygınlaştırılacak.

kalan karakter 1000

Selma Selma

Sigorta öncesi dogum borçlanmasi yasasi neden hiç göndeme gelmiyor bu yasayi bekliyen yasli anneler nasil emekli olacak ne sebepden dolayi unutulmaya çalisiliyor bizler erken emeklilikte istemiyoruz eksik olan prim gün sayisini ve çalisma sürelerini tamamliyip ödemesini yapip emekli olmak istiroruz dogum borçlanmasindan her anne kullanmali sigorta öncesi ve sonrasi olmamasi lazim erkekler askerlik borçlanmasinda óncesi sonrasi yoksa kadinlarda olmamasi lazim bu yasasin sayin basbakanimizdan rica efiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 23.03.2017 09:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.