Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.11.2015 Gazete
ABONE OL

alana devlet desteği

Eleman alana devlet desteği
Türkiye'de işletmelerin yüzde 99'unu oluşturan Küçük ve Orta Boylu İşletmeler () için yeni bir sayfa açılıyor. Kredi muslukları, villa, cipe yatırım yapan KOBİ'ye değil, istihdam yaratana açılacak. KOBİ'lere yönelik eylem planı kapsamında imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmeler başta olmak üzere banka kredilerine erişimleri kolaylaştırılacak. Kendilerine sağlanan finansman desteğini nasıl değerlendirdikleri takip edilecek. Küçük işletmelerde 2 yılda 2 milyon yeni istihdam edilecek.

ESNAFA 30 BİN LİRA
Türkiye'nin bu yıl başkanlık yapacağı G20 Zirvesi'nin önemli gündem başlıklarından biri KOBİ'ler olacak. Gelişmekte olan ülkelerdeki küçük işletmelerin küresel ekonomiye katılımı teşvik edilecek. Dünya Bankası, OECD, IMF kaynaklarının KOBİ'lere yönlendirilmesi sağlanacak. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile hazırlanan planla KOBİ'lerin üretime katkısı artırılacak. Uluslararası pazarlara erişimleri teşvik edilecek. KOBİ'lerin sadece banka kredileri ile iş yapmaları değil, öz kaynaklarını güçlendirmeleri teşvik edilecek. Elde edilen kazançların sermayeye eklenmesi sağlanacak. Vergi, istihdam ve diğer yükümlülükleri azaltılacak. Girişimcilere kendi işletmelerini kurmaları için geri ödemesiz 100 bin liraya kadar destek sürecek. Esnafa düşük faizli kredi uygulaması sürerken, ayrıca 30 bin lira faizsiz kredi verilecek.

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.