Bugünkü
Takvim

hırsızlığında

Bankalardaki hesaplarımıza göz diken dolandırıcılar, 'leri de kullanarak paraları çalıyor. Bir tüketicinin açtığı davanın sonunda, ATM hırsızlığında bankaya da sorumluluk yüklendi...

ATM hırsızlığında banka sorumlu
Bir tüketici, para çekmek istediğinde 'ye kurulan düzenek ile dolandırıcılara şifresini kaptırdı. Dolandırıcılar, vatandaşın hesabından bu sayede 8 bin 650 lira çekti. Banka aleyhine dava açan vatandaş haklı bulundu. İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi, 6 yıl sonra davayı karara bağladı. Banka kartının kullanılmasıyla ilgili bilgileri koruma ve saklamanın kart sahibinin görevi olduğunu belirten mahkeme, kartın üçüncü kişilerce kullanımından kart sahibinin sorumlu olduğunu kaydetti. Öte yandan davalı olan bankanın, kötü niyetli üçüncü kişilerin ATM cihazlarına kolayca müdahalesini engelleyici tedbir almadığını kaydeden mahkeme, "Bankanın, düzenek yerleştirilmesini engelleyici tedbirler almaması, kamera ve benzeri sistemler yerleştirmemesi, yeterli denetim tedbirlerini almaması ve objektif özen borcunu yerine getirmemiş olması nedeniyle sorumluluğu vardır" dedi.

KARAR SEVİNDİRDİ
Kartın haksız kullanımından doğan zararın oluşmasında bankanın da sorumlu olduğunu belirten mahkeme, tarafları yarı yarıya kusurlu bulurken, bankanın kart sahibine hesaptaki paranın yarısı olan 4 bin 300 lirayı ödemesine karar verdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.