Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.05.2013 Gazete
ABONE OL

ye haciz şoku

, nin tamamının haciz yoluyla alınabileceğine hükmetti

Emekliye haciz şoku
, nin ilgili kanun ve maddelerde gösterilen kayıt ve sınırlamalara tabi tutulmaksızın tamamının haczedilebileceğine hükmetti. Borcunu ödeyemediği için icralık olan bir kişi, takibin devamı sırasında vefat etti. İcra Müdürlüğü, alacakları mirasçısına yönelterek, ikramiyesini haczetti. Mirasçının, haczin kaldırılması istemiyle açtığı dava, Çanakkale 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce kabul edildi. Mahkeme, emekli maaşı ve ikramiyesinin Yargıtay kararlarına göre hak sahibi kişilere verildiğini, bunların terekeye (ölen kişinin bıraktığı mal) dahil haklardan olmadığını belirtti.

KANUNA UYGUN BULUNDU
Temyiz üzerine davaya bakan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, 5510 sayılı Kanun'un geçici maddelerine göre, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na tabi olanların, bu kanun kapsamında sigortalı kabul edileceği belirtildi. Kararda emekli ikramiyesinin haczedilebileceği belirtildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.