Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.05.2013 Gazete
ABONE OL

Türbülans

yarın grev riskiyle karşı karşıya. Sendika 'Greve katılmazsan para alamazsın' mesajı gönderiyor... THY'nin mesajı ise 'Katılma, çalış, hakkını veririz...'

Türbülans
Türk Hava Yolları'nda () sular durulmuyor. Son olarak kırmızı ruj yasağı ile konuşulan THY'de yarın başlayacak bir grev riski varken, Genel Müdür Temel Kotil'in görevden alındığı ve izne yollandığı haberleri gündemi meşgul etti. THY yönetimi bu iddiaları yalanladı ama bu konu üzerindeki tartışmalar bitmedi. Bütün bu karışıklık arasında çalışanlar şaşırmış vaziyette. Yarın için alınan grev kararına katılıp katılmama konusunda kararsız kalan çalışanlar, bu arada sendika ve yönetimden gelen emaillerle de şoke oldu.

PARA ALAMAZSIN!
Çalışanlar; sorunun bir an önce çözülmesini isterken, adeta iki ateş arasında kaldı. Hava-İş Sendikası yetkilileri, greve katılmayanların, imzalanacak bir toplu sözleşmedeki hakların hiçbirinden yararlanmasının mümkün olmadığını belirterek, çalışanları greve çağırıyor. Sendika yetkilileri, "Yetkili sendika o toplu sözleşmeye 'Greve katılmayanlar da yararlanır' diye bir hüküm koymadıkça, onlar hiçbir haktan yararlanamaz. Bizim de böyle bir niyetimiz hiç yok" açıklaması yapıyor. Bu arada THY yönetimi de çalışanlara e-mail ve mesajla, "Greve katılmayın" çağrısı yapıyor. Yönetimin "Greve katılmasanız da toplu sözleşmedeki hakların tamamından yararlanacaksınız" mesajı verdiği belirtiliyor.

KORKMA, KATILMA!
Yapılan bir başka açıklamada ise "Çalışanların, Hava-İş yönetiminin yeterli gerekçesi bulunmayan grev kararına itibar etmeyeceklerine, ülkemizin dünyadaki gururu haline getirdikleri şirketlerine ve geleceklerine sahip çıkacaklarına, greve katılmayarak çalışma haklarını kullanacaklarına inanıyoruz" denilmişti. Bütün bu bombardıman arasında kalan 16 bin THY çalışanı ise karar vermekte zorlanıyor. Bir tarafta "Haklarınızı alamazsınız" diyen sendikanın tehdidi, diğer yanda ise "Haklarınızı alabilirsiniz" diyen THY yönetiminin teklifi bulunuyor. Çalışanlar, "Bizi bu duruma düşürmemeleri gerekiyor. Sendika ve şirket yöneticilerinin bir an önce bu kaosa son vermelerini bekliyoruz" dedi.

THY'DEN 'KRİZ YOK' AÇIKLAMASI
THY'den yapılan açıklamada, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in, babasının rahatsızlığı sebebiyle talep ettiği iznini, Hava-İş Sendikası'yla yürütülen Toplu İş Sözleşmesi'nde gelinen süreç nedeniyle, önümüzdeki haftaya ertelediği belirtildi. THY Basın Müşavirliği'nin yazılı açıklamasında, konunun bazı basın yayın organlarında yönetim krizi olarak değerlendirilmesinin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Açıklamada, "THY yönetiminde herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değildir" denildi.

GÖREVİNİN BAŞINDA
THY Genel Müdürü Temel Kotil de, çalışanlara bir mesaj göndererek görevinin başında olduğunu duyurdu. Çalışanlardan da görevlerinin başında olmalarını isteyen Kotil, mesajında, "Böyle bir dönemde izne ayrılmam imkansız" dedi.

80 YILDIR VAR

THY Genel Müdürü Temel Kotil'in görevden alındığı söylentilerine yol açan kırmızı ruj kriziyle ilgili açıklama yapan Hamdi Topçu, herhangi bir ruj yasağı olmadığını, ancak hangi renklerin nasıl olacağını tarif eden manuel bir kitapları bulunduğunu söyledi. Topçu, sözlerine şöyle devam etti: "Temel (Kotil) Bey'in de değindiği gibi böyle bir ruj yasağı yok. Bu öyle büyütülecek bir yasak var gibi, işte 'ruju yasaklıyor', hayır. Nasıl yapılacağı tarif ediliyor. 2003'teki manueller ile bugünkü arasında bir fark yok. THY'de 80 yıldır dövme yasak. Bunu, suni olarak basında şişirilmiş bir konu olarak görüyoruz."

'305 KİŞİ KRİZİ'
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, sendika ile aralarında 305 kişinin işe dönmesi talebiyle anlaşmazlık olduğunu belirtti. "Hava İş, 305 kişinin kayıtsız şartsız işe alınmasını istedi. Görüşmeler burada tıkandı" diyen Hamdi Topçu, şunları söyledi:

'GELİN MASADA ÇÖZELİM'
"THY yönetimi 305 kişinin pazarlığını yapma niyetinde değil. Hukuk kararını verecek. Ne yapmamız gerekiyorsa adımımızı atacağız. Biz çalışanlara 'Gelin masaya oturalım' diyoruz. Biz çalışanlarımıza değer veriyoruz. Personelimizden herhangi bir şikayet yok. Grev yapmanın bir gerekçesi yok. Sadece 305 kişiye odaklandılar, onların haklarını 16 bin kişiden alacaklar. Çalışanımız şirketine sahip çıkıyor. 'Greve gitmek istemiyoruz' diye mail atıyorlar. Lokavt kararı almadık. THY çalışanlarının çoğunluğu greve gitmek istemiyor. Sendika gelsin masa başında sorunları çözelim."


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.