Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.03.2013 Gazete

Çalışana 5 müjde

Kamuda, belediyede, taşeronda çalışanlara müjde içeren çalışma tamamlandı: Sözleşmeliler kadroya alınacak, lara bir derece ve disiplin affı gelecek, uzman olma süresi kısalacak, taşeron firmada çalışanlar haklarına kavuşacak

Çalışana 5 müjde
Hükümetten 5 müjde birden geldi. Kamu personeline, belediye çalışanına, sine müjdeler içeren çalışma tamamlandı. Hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

1) TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA
Halen görev yapan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilecek. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile, Başbakanlık ve TRT gibi teşkilat kanununa dayalı sözleşmeli çalıştıran kurumlarda sözleşmeliler kadroya alınacak. Sözleşmeli personel uygulaması sona erecek. Mahalli idarelerde görev yapan tüm sözleşmeliler de kadroya geçirilecek. Ayrıca belediyelerde çalışan geçici işçilerin de kadroya geçirilmesi gündemde. KİT'lerde çalışan üniversite mezunu işçilerden isteyenler kadrosuna geçebilecek. Özelleştirme mağduru olarak bilinen 4/C'liler de kadroya geçirilecek.

2)MEMURLARA BİR DERECE VERİLİYOR
15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilecek. 5289 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun ile, 15 Ocak 2005 tarihinde görevde bulunan memurlara bir derece verilmişti. 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlar ile bu tarihten önce görevde bulunan memurlar arasında ortaya çıkan derece haksızlığı gideriliyor. Getirilen düzenleme ile Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan memurların göreve başlangıç derece ve kademelerine birer derece ilave edilecek. Görevde bulunup da bir derece ilavesinden yararlanamayan memurlara bir derece verilmesi düzenlenerek, yıllardır kangren olan sorun çözüme kavuşacak.

3)DİSİPLİN CEZALARINA AF
Memurlara disiplin affı geliyor. Yeni getirilecek düzenleme ile 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları affedilecek.

4) İKİ YILDA UZMANLIK
Halen, Hazine, planlama ve Başbakanlık gibi kurumlara, uzman yardımcısı olarak atandıktan sonra 3 yıl sonunda hazırladığı tezlerde başarılan olanlar, yeterlik sınavına girerek uzman kadrolarına atanılabiliyor. Uzmanlığa atama süresi 2 yıla indiriliyor.

5) TAŞERON İŞÇİSİNE TAZMİNAT VE YILLIK İZİN
Kıdem tazminatı ve yıllık izin konusunda şikayetleri olan taşeron işçilerinin yüzü gülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izine hak kazanabilecek.


kalan karakter 1000

ATIL AK ATIL AK

NOLUR ŞU İŞİ YAPIN ARTIK BIKTIK TAŞERONLUKTAN BAŞBAKANIM..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır7
cevapla 25.09.2013 06:40
HÜSNÜ KARA HÜSNÜ KARA

MEMEURLAR SÖZLEŞMEMLİLER ZATEN YIRTMIŞLAR PAÇAYI TAŞERONLAR MAGDUR NOLUR BUNLARA EL UZATIN YAZIKTIR GÜNAHTIR..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır11
cevapla 25.09.2013 06:38
Nurullah Nurullah

sayın Başbakanımızdan müjde yi bekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır6
cevapla 23.09.2013 13:08
roman bayram roman bayram

bizde bu müjdenin sevincini şimdiden yaşıyoruz allah başbakanı başımızdan eksik etmesin saygılarımızla

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır9
cevapla 21.06.2013 16:36
ali ali

Arkadaşlar Googleden memurlara sicil affı istiyoruz forum yazıp çıkan forum sitelerine bakın.Daha net bilgiler var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır13
cevapla 30.04.2013 21:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.