Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.03.2013 Gazete
ABONE OL

Bağkur emeklisi istiyor

2000'den önceki işçi inin alması ve sonrakiler için de çalışma olması Bağkurlular'ı hareketlendirdi. Emekliler ücretlerde düzeltilme istiyor

Bağkur emeklisi intibak istiyor
arasındaki maaş dengesizliklerini gidermeye yönelik çalışmaları milyonlarca vatandaşı sevindirirken bazılarını da üzüyor. İlk başta 2000 yılından önce emekli olmuş 2 milyon işçi emeklisine verilen intibak farkları Ocak ayında maaşlara yansıdı. Bu gelişmenin ardından özellikle 2000- 20007 yılları arasında emekli olmuş işçi emeklilerinin de intibak alması için bir girişim başlatıldı. Hazırlanan rapor Çalışma Bakanlığı'na verilecek. Böylece bu süre içinde emekli olmuş vatandaşların da maaşlarındaki dengesizliklerin giderilmesi gündeme gelecek. Bu gelişmeler özellikle Bağkur emeklilerini hareketlendirdi. Kendilerinin çok düşük maaşlar aldıklarını belirten Bağkur emeklileri, gazetemizi telefon yağmuruna tutarak, "Biz de emsallerimize göre çok düşük maaş alıyoruz. Bu dengesizlik giderilsin" dediler.

İŞÇİM FAZLA ALDI
Bugün ortalama maaşlarının 600-700 lira olduğunu hatırlatan Bağkur emeklileri aynı şartlarda emekli oldukları diğer arkadaşlarının yarısına bile erişmediğinden yakınıyor. Bir Bağkur emeklisi ise yanında çalıştırdığı kişinin kendisinden fazla emekli maaşı aldığını belirtip şunları söylüyor: "Dükkanımda çalışan bir işçim SSK'dan emekli oldu. Ben 700 lira maaş alırken o bin 500 liraya yakın para alıyor. Bu adaletsizlik değil mi?" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.