Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.03.2013 Gazete
ABONE OL

Soygun itirafı

Tüketiciden haksız yere para alması için baskı yapılan bankacı buna direndi. Fakat işini kaybetti. 'ya başvuran bankacının anlattıkları, 'soygunun' itirafı oldu

Bankalar vatandaşı soyuyor
Komisyon ve sigorta kanalıyla haksız kazanç elde eden bankaların uygulamalarına sadece tüketiciler değil, da isyan ediyor. 9 yıllık bankacının Sabah Gazetesi'ne gönderdiği mektupta yaptığı itiraflar, gündeme bomba gibi düştü. Banka yetkililerinin 'Müşterileri tenhada sıkıştırın' talimatına uymadığı için işten atılan bankacı, anlatımlarıyla bankaların usulsüz uygulamalarını gözler önüne serdi. Eski bankacı, elindeki belgelerle soruşturma açılmasını da sağladı. Hukuk mücadelesi başlatan eski bankacı, Hazine Müsteşarlığı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na () 500 sayfalık belge gönderdi. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. Eski bankacı, 5 Nisan'da ilk duruşmasına çıkacak. Aynı bankanın bir yöneticisi de benzer bir dilekçe gönderdi.

ŞOK EDEN MEKTUP
Bankacının mektubundan satır başları şöyle: "Müşterilere kredi kullandırılırken onayları alınmadan çeşitli sigortalar yaptık. Örneğin; emekli, memur ya da esnafa işsizlik sigortası yapılıyor. Müşterinin kullandığı kredi tutarı 10 bin lira. Bu sisteme 10 bin 500 lira olarak giriliyordu. Ama işlemler 10 bin lira üzerinden yapılıyormuş gibi bilgi veriliyordu. Aradaki 500 liraya çeşitli sigortalar yapılıyordu. Bu sigortalardan haberi olmayan müşteri, risk gerçekleştiği zaman tazminat talebinde bulunamıyordu. Bu yüzden sigorta şirketinin kasasına giren para tekrar dışarı çıkmıyordu. Saadet zinciri o kadar güzel işliyordu ki banka her yıl sigorta gelirlerini yüzde 100 artırarak yıllık kazancını 200 milyon liraya çıkarmıştı."

kalan karakter 1000

ayşe gürcan ayşe gürcan

Bankalara müşteri bilgi yetkiliden sorunca nasıl para istemiyor ben merak ediyorum yakında bankada oturdunuz hava soludunuz diyerek para alırlasa hiç kızmayalım tüketici çünkü sazan Saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.03.2013 21:34
yasemın kılıç yasemın kılıç

bankaların vatandaştan aldığı her 6 ayda hesbımızdan çektıği para yani işletim parası adı altında alınan haksız kazança devlet nezaman dur diyecek .sokağa çıkıp mıtıng mı yapalım yani lütfen devlet yetkıllılerı bankalar bizi hortumluyor resmen hırsızlık bu lütfen ilgilenin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.03.2013 00:21
canan yilmaz canan yilmaz

milletin emegini sömürdünüz yillarca haram zikkim olsun size .....

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 16.03.2013 15:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.