Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.05.2012 Gazete
ABONE OL

nde liderlik bizde

Küçükbaş hayvan sayısında lider olan Türkiye, soğuk zincir sayesinde koyun ve üretiminde de birinci olacak

Keçi sütünde liderlik bizde
Süt tüketiminde dünyanın gerisinde kalan Türkiye, üretimde öncü konumda bulunuyor... İzmir Çeşme'de düzenlenen 'nde süt ile ilgili önemli konular masaya yatırıldı. Zirvede konuşan İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, koyun ve nün soğuk zincire alınması için illerde birliklerin ve kooperatiflerin hizmet vermesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin koyun ve keçi sütü üretiminde lider ülke olabileceğini belirten Türer, şunları kaydetti: "Dünyada ve Türkiye'de koyun-keçi sütü ürünlerine talep katlanarak artıyor. Küçükbaş hayvan sayısı bakımından Türkiye şu anda lider bir ülke. Ancak hayvan hastalıkları ve sütün kalitesi nedeniyle yeteri kadar ihracat potansiyelini değerlendiremiyoruz."

AB STANDARDINDA...
Türkiye'de ilk kez koyun ve keçi sütü soğuk zincir projesini yaşama geçirdiklerini anlatan Türer, İzmir'de AB standartlarında süt topladıklarına dikkat çekti. Özer Türer, "Türkiye koyun ve keçi sütünü soğuk zincire almayı başarırsa ve hastalıklarla mücadele ederse 2023 yılında koyun ve keçi sütü üretiminde lider ülke olacaktır" dedi.

KEÇİ PEYNİRİ DÖNERİNE BAKAN EKER'DEN TAM NOT
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çeşme'de düzenlenen Süt Zirvesi'ne katıldı. İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer, Bakan Eker'e keçi peyniri döneri ikram etti. Eker, tam not verdiği keçi peyniri dönerini, Uluslararası Sütçülük Federasyonu Başkanı Richard Doyle'ye tattırdı. Keçi peyniri döneri yabancı konukların da ilgisini çekti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.