Bugünkü
Takvim

'da seçim sonuçları belli oldu

() üyeliği seçimi bu akşam saat 17'de sona erdi.

  • Siyaset
  • 17.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.10.2010 14:46
ABONE OL
HSYK'da seçim sonuçları belli oldu
YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, seçimlerine ilişkin kesin olmayan sonuçları açıkladı.

Buna göre adli yargıda "İbrahim Okur, Teoman Gökçe, Ömer Köroğlu, Hüseyin Serter, Nesibe Özer, Ahmet Kaya ve İsmail Aydın"; idari yargıda "Ahmet Berberoğlu, Birol Erdem, Resul Yıldırım, Halil Koç ve İbrahim Topuz" isimleri öne çıktı.

Özsoylu, sonucun kesin olmadığını, birkaç ilin sonuçlarının henüz ellerine ulaşmadığını kaydetti.

OSMAN KAÇMAZ 11 ÜYE ARASINA GİREMEDİ

Sincan 1.Ağır Ceza MahkemesiBaşkanı Osman Kaçmaz da resmi olmayan sonuçlara göre 'ya seçilen 11 üye arasına girmeyi başaramadı.

Kaçmaz 2 bin 630 oy aldı.

12 Eylül'de referandumuyla Anayasa'da yapılan değişikilk çerçevesinde gerçekleştirilen Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri büyük oranda tamamlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, 28 Şubatdöneminin tartışmalı tartışmalı isimlerinden eski DGM savcısı Nuh Mete Yüksel 1. derece hakim ve savcıların oy kullandığı seçimde ancak 104 oy alabilidi.

12 Eylülreferandumuyla yapılananayasa değişikliğiçerçevesinde hakim ve savcılar, HSYK'ya üye seçmek üzere sandığa gitti. 167 adayın yarıştığı seçimlerde 1. derece hakim ve savcılar 7'si asil 4'ü yedek 11 üyeyi aralarından seçerek HSYK'ya gönderdi. 28 Şubat'ın tartışmalı ismi Eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, seçimlerde düşük oy aldı.

10 binin üzerinde hakim ve savcının seçilecek 11 üye için ayrı ayrı oy kullandığı seçimlerde Nuh Mete Yüksel resmi olmayan sonuçlara göre 104 oy alabildi. Yüksel, aldığı düşük oy sebebiyle HSYK'ya seçilemedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hakkında dava açarak kamuoyunda tartışma oluşturan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz da resmi olmayan sonuçlara göre HSYK'ya seçilen 11 üye arasına girmeyi başaramadı. Kaçmaz 2 bin 630 oyla HSKY'ye seçilen 11 ismin dışında kaldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.