Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 14.09.2019 Gazete
ABONE OL

Aşkın meyvesi kavun! İşte kavunun faydaları...

Kokusu ve lezzetiyle mutluluk veren kavun, aşkı arayan çiftelerin yardımına koşuyor. Sindirim organlarını temizliyor. Bağırsakları çalıştırıp kabızlık problemini bitiriyor. İşte kavunun diğer faydaları ve 14 Eylül 2019 tarihli Takvim Gazetesi'nden derlediğimiz sağlık haberleri....

Aşkın meyvesi kavun

Kokusu ve lezzetiyle mutluluk veren kavun, aşkı arayan çiftelerin yardımına koşuyor. Sindirim organlarını temizliyor. Bağırsakları çalıştırıp kabızlık problemini bitiriyor. Diğer faydaları ise şöyle sıralanıyor:
Vücudu serinletir.
Romatizma ve basur şikayetlerini azaltır.
Karaciğeri temizler.
Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir.
Böbrek taşı dökmeye yardımcı olur.
Cildin taze görünmesini sağlar.

KIRMIZI ET PROSTAT DEMEK
Prostat, adıyla bile erkekleri korkutmaya yetiyor. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Faruk Yencilek, tanısı konan her 4 erkekten birinin i olduğunu söylüyor. Prostat kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekiyor. Erken evrede fark edilen kanserin tedavisinin başarı şansının yüksek olduğunu vurguluyor. Prostat kanserinden korunmak için sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesini de öneren Prof. Dr. Yencilek, "Düzenli spor ve sağlıklı beslenme prostat sağlığı için de gereklidir. Kırmızı etin içinde bulunan linoleik asit, prostat kanserinin yayılma hızını artırır.Yine fazla kilo da prostat riskini artırır. Domates ve yeşil çay, prostat kanser hücresinin büyümesini azaltır" diyor.

KADIN DÜŞMANI KANSIZLIK
Demir
eksikliği, dünyada en sık rastlanan beslenme sorunları arasında bulunuyor. Dr. Fevzi Özgönül, demir depoları az olduğu için kadınlarda kansızlığın daha fazla görüldüğünün altını çiziyor. Her 3 kadından birinde görülen demir eksikliğinin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Demir eksikliğini önlemek için çayın yemeklerle birlikte içilmemesini, kahvenin de azaltılmasını öneren Dr. Özgönül, "Demirin fazlası da zararlıdır. Bünyeye fazla miktarda demir almak damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmasına da sebep olur" uyarısında bulunuyor.


KEMOTERAPİ ARTIK SAÇ DÖKMEYECEK
Kanser
hastalarına uygulanan kemoterapi sonrası saç dökülmesi görülüyor. Manchister Üniversitesi'nden bilim adamları dökülmeyi önleyecek mucize bir buluşa imza atıyor. Bilim adamlarının geliştirdiği buzlu kapak, kafa derisini soğutuyor. Bu da saç foliküllerine kan akışını düşürüyor. Kemoterapi toksinlerinin saç köklerine ulaşmasını engelliyor.

BÖBREK DOSTU KABAK
Lezzeti
ve besin değeri sayesinde sakız kabağı, sağlığı korumaya yardımcı olur. Türk mutfağında oldukça fazla kullanılan bu sebze, lifli içeriği sayesinde sindirim sorunlarını iyileştirir. Kabızlığı ve şişkinliği engeller. Kolesterolü dengeleyen kabak, kalp ve damar sağlığını korur. Kanserle savaşıyor. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olur. Vücuttaki enfeksiyonları iyileştirir. Hafızayı güçlendirir. Diyabeti önler. Kemik sağlığını destekler.

DİŞLERE CEVİZ SUYU
Beş adet cevizin kabuğunu 1 bardak suda yaklaşık 15-20 dakika kaynatılmasıyla elde edilen ceviz suyu, mucizeler yaratır. Güçlü bir protein kaynağı olan ceviz suyu, kalp ve damar sağlığını korur. Tansiyonu ve kolesterolü dengelemeye yardımcıdır. Sindirimi hızlandırır. Herkesin yakındığı diş taşı sorununa da çözüm olur. Ceviz suyu ile dişleri günde 3 kere fırçalamak, dişlerde tartar oluşumunu engeller. Gargara olarak da kullanılan bu su, dişleri güçlendirir.

KARACİĞERE HÜNNAP
Alternatif
tıpta yüzyıllardır kullanılan bir meyve olan hünnap, lifli içeriğiyle dikkat çeker. Yüksek oranda A ve C vitamini içeren hünnap, sindirimi hızlandırır. Kabızlığı engeller. Vücuda güç verir. İçeriğinde yer alan B3 vitamini sayesinde kan dolaşımının düzenleyen meyve, sinir sistemi fonksiyonlarının da sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Kemikleri güçlendirir. Kanserden korur. n ilacıdır.

KANSIZLIĞIA ŞEFTALİ
Lif bakımından zengin olan şeftali, kemikleri güçlendirir. Sindirimi hızlandırır ve hazımsızlığı engeller. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Kansızlığı bitirir. Karaciğeri toksinlerden arındırır.

BROKOLİYLE GÖZLER KESKİN
Kanserli hücreleri küçültmeye yardımcı olan brokoli, kan damarlarını temizler. Kalp hastalıklarından korur. Hücreleri yeniler ve gençleştirir. Bağışıklığı destekler. Hafızayı güçlendirir. Gözleri besler.

KOLESTEROLE ÇARE REYHAN
Hoş kokusuyla reyhan bitkisi, bağışıklığı destekler. Hücreleri yeniler. Kötü kolesterolü düşürür. Tansiyonu dengeler. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Diş etlerini güçlendirir. Ödemi atar. Diyabete karşı koruma sağlar.