Bugünkü
Takvim

Hamileler mercimek yesin

Hamileler mercimek yesin
Vücudun sağlıklı olmasında magnezyum minerali büyük önem taşıyor. Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, soruları yanıtlıyor...
Magnezyumun, vücut için önemi nedir? Bu mineral, böbrek, kemik, kas ve dişleri korur. Kan şekeri ve kan basıncının dengelenmesini sağlar. Vücutta eksik olması, anne adaylarında erken ve ölü doğumlara bile neden olabilir.
Magnezyum kaynağı besinler nelerdir? Badem, yulaf, ıspanak, fıstık, pekmez, karalahana, fasulye, muz, mercimek, bezelye, patlıcan, dereotu magnezyum deposudur. Yine günde bir şişe maden suyu içilebilir.
Magnezyum eksikliği, hangi hastalıkların belirtisidir? Hassas bağırsak sendromu ve diyabet hastalığı olanlarda magnezyum eksikliği daha çok görülür. Bu mineralin eksikliğinin ihmal edilmemesi gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.